15.1.15

Chemický peeling v kozmetickom salóne Alpha H recenzia, priebeh a video

Na konci októbra som pre Moniku napísala článok o mojom boji s akné, v ktorom som spomenula bratislavský kozmetický salón Alpha-H s jeho rovnomennou austrálskou lekárskou kozmetikou. Vďaka linku na salón sa Monike ozvala jeho majiteľka a distribútorka tejto značky na Slovensku, Jana Rak, a pozvala nás k sebe na vyskúšanie jej služieb. Ja som bez váhania skočila na túto šancu a Monika bola taká zlatá, že ma nechala podstúpiť ošetrenie pleti namiesto seba. A o tomto bude dnešný môj článok.

recenzia, skúsenosti, monicainessence

O značke Alpha-H som sa dozvedela už pred pár rokmi vďaka darčekovému balíčku, ktorý som dostala na jednej akcii v Bratislave. V taške bol katalóg, kupón na ošetrenie v salóne a vzorka jedného z najpopulárnejších výrobkov značky s názvom Liquid Gold – roztok obsahujúci 5%-nú kyselinu glykolovú, ktorej účinky zneli ako zázrak: revitalizuje, spevňuje, obnovuje, zjasňuje... Bolo to prvý krát v živote, čo som o niečom takom počula a prirodzene som neváhala ani sekundu – Liquid Gold som používala podľa inštrukcií až do minutia vzorky, čo bolo možno aj vyše mesiaca. Než som si našla čas využiť kupón na ošetrenie a dostavila sa do salónu, moja pleť bola v tak skvelom stave (rozumej – čistá, neupchaná a nezapálená), že Jana Rak na mne v podstate nemala čo vytláčať a ja som znela asi dosť nedôveryhodne, keď som jej popisovala svoje obvyklé problémy s akné. Potom ale prišiel nový rok a ja som na všetko akosi zabudla (lenivosť, lakomosť, práca – všetko dokopy) a trvalo 2 roky, než som si zase spomenula na zázračné účinky AHA kyseliny a objednala si na internete výrobky, ktoré som popisovala v predošlom článku. Odvtedy mám pleť pod kontrolou, ako nikdy v živote. 

 To je moja krátka história s Alpha-H a teraz nadišiel čas sa o tejto značke viacej dozvedieť. Do salónu v Ružinove sme s Monikou išli 13. decembra, 2014 a tam sme stretli Janu Rak, jeho energetickú majiteľku, a jej kozmetičku Rozáliu. Najprv sme si sadli, aby sme sa porozprávali o kozmetike, mojej pleti a ošetrení, ktoré ma čakalo. Jana je veľmi fundovaná v oblasti krásy a lekárskej kozmetiky a zahrnula nás obrovským množstvom informácií, vysvetlila nám napríklad rozdiel medzi prírodnou a lekárskou kozmetikou. Tú druhú bohužiaľ mnohé ženy vnímajú ako „chémiu“ a preto sa jej vyhýbajú ako čert krížu. V dnešnej dobe sa vyznáva všetko, čo je bio, čisté, prírodné, rovno odtrhnuté zo stromu, za studena lisované a ničím nekonzervované. Ja však súhlasím s Janou, že bio kozmetika môže byť super pre ženy, ktoré majú zdravú pleť bez špeciálnych potrieb. Mnohé z náš však tento luxus nemajú – z osobnej skúsenosti viem, že prírodné výrobky mali vždy na moje cystické akné pramalý efekt. Ako vysvetlila Jana, je to preto, že ich liečivé zložky mávajú primalé koncentrácie, alebo napr. neobsahujú nosiče, ktoré preniknú hlboko do pleti, kde budú mať prírodné zložky reálny účinok. Lekárska kozmetika ako Alpha-H funguje na inej báze a Jana vysvetlila rozdiel medzi ňou a obyčajnou kozmetikou takto: ak máte alergiu na harmanček, harmančekový krém z DMky vám možno nič nespraví, ale ak by ste si ale dali produkt Alpha-H s harmančekom, jednoznačne by ste mali reakciu, lebo jeho koncentrácia by bola oveľa vyššia a jeho účinok ďaleko silnejší. Je to značka, ktorá tiež stavia na účinkoch AHA kyseliny (kyselina glykolová) a kvôli jej prirodzenej nestabilite musia výrobky tejto značky obsahovať aj konzervačné látky. Táto „chémia“ je to, čo ju delí od prírodnej kozmetiky, napriek tomu, že tu iba zabezpečuje účinnosť prirodzených ingrediencíí získaných priamo z prírody. 

Potom sme sa bavili o mojej pleti. Vysvetlila som Jane, že v súčasnosti používam micelárnu vodu na čistenie a potom BHA (salicylovú) kyselinu na T-zónu a gél s AHA kyselinou na celú tvár a že takto som sa zbavila akné. Jane sa moc nepozdávalo moje každodenné úžívanie BHA a odporučila mi ju radšej obmedziť a vyhodiť z mojej rutiny micelárku a nahradiť ju kvalitnejším (a hlavne nepeniacim a nevysušujúcim) čistiacim gélom. Mala pocit, že BHA ma možno zbytočne vysušuje a kvalitnejšie čistenie mi potrebu BHA eliminuje. Ako každá odborníčka na pleť, aj Jana zdôrazňuje, že čistenie pleti je to najdôležitejšie, čo pre ňu môžeme spraviť a že čistiaci prostriedok by mal byť ten najdrahší výrobok v našej kúpelni. Málo nám pomôže drahý krém, ktorý si nanesieme na zanesené póry, že áno? Keď sa na tým človek zamyslí, nedá sa nesúhlasiť.

recenzia, skúsenosti, monicainessence

Po tejto zaujímavej konverzácii sme sa dohodli, že mi Jana s Rozáliou spravia chemický peeling a uvidíme, čo to spraví. (Na upozornenie – toto nie je klasický postup - Jana by nikdy neošetrila novú klientku s neznámou pleťou silným peelingom hneď na prvom sedení, ale v tomto prípade sme usúdili, že to bude v poriadku, keďže na AHA produkty som už zvyknutá a nemám citlivú pleť. Jana usúdila, že s prísnym monitorovaním to bude v poriadku.)

PRIEBEH OŠETRENIA

1. Najprv mi Rozi pleť vyčistila príjemne aromatickým a chladivým nepeniacim čistiacim gélom Triple Action Cleanser, ktorý sa aplikuje na suchú pleť a zmyje. 

recenzia, skúsenosti, monicainessence

2. Potom sa išlo rovno na vec – Rozi mi na tvár naniesla gél s 30-percentnou kyselinou glykolovou s pH3 (PRO-X Gel Peel), ktoré zaručuje, že peeling je šetrnejší na pleť než bežné peelingy. Cítila som štípanie a pichanie (pripomínalo mi pichanie ľadových kryštálikov na tvári počas snehovej búrky), ale nebolo to nič strašné. Jana pod ostrým svetlom monitorovala, čo sa dialo pod priesvitným gélom na mojej pleti, a asi po 10 minútach mi Rozi gél dôkladne zmyla (pozn. a zneutralizovala účinky gélu). Neviem, ako to vyzeralo, ale prizerajúca sa Monika mi s úžasom povedala, že bolo vidieť v priamom prenose, ako sa moja pleť pod gélom výrazne mení. Chemický peeling (názov chemický nepoukazuje na chémiu, ale na to, že tu nastáva chemická reakcia) zlupne vrchnú časť odumretej pokožky, uvoľňuje upchaté póry, revitalizuje pleť a zvyšuje tvorbu jej kolagénu. Niečo, čo všetky ženy so suchou pleťou a akné ako ja potrebujú ako soľ!

3. Potom nasledovala bahenná maska na dočistenie a detoxikáciu pórov. Tá tiež trochu štípala, ale na to som zvyknutá z bahenných masiek z mŕtveho mora, ktoré si dávam doma po klasickom peelingu. Toto by mi možno doma prišlo príliš drastické, ale Jana ma uistila, že bahenná maska je práveže absolútne ideálnym krokom po chemickom peelingu – práve vtedy sa jej účinky dostanú oveľa hlbšie do pleti. 

recenzia, skúsenosti, monicainessence

4. Nasledoval príjemne upokojujúci antioxidačný olejček s vitamínom E, ktorý mi pleť úplne upokojil a zastavil všetko to jemné pálenie a štípanie. 

5. Ďalším krokom bola alginátová peel-off maska s vitamínom C, ktorá na mne vraj vyzerala ako maska Fantomasa (Azulene Mask). Počas 20 minút jej chladivého účinkovania som si mohla vychutnať masáž rúk, dekoltu a šije. 

6. Nakoniec procedúru zavŕšil ukľudňujúci hydratačný krém Daily Essential Moisturizer a jemná vrstva prírodného minerálneho makeupu od francúzkej bio značky Couleur Caramel, ktorú v salóne nájdete tiež. Minerálny makeup je jediný makeup, ktorý sa po chemickom peelingu môže použiť, lebo pod ním môže pleť lepšie dýchať. Chcela som ho už dávno vyskúsať, ale žiaľ sa mi potvrdilo to, že moja pleť neznáša pocit púdru, tak to pre mňa nie je niečo, do čoho v budúcnosti investujem.


Takže aký bol výsledný pocit z môjho prvého chemického peelingu? Som dosť skeptik, tak keď som vstávala, nečakala som veľký viditeľný rozdiel v pleti okrem toho, že bude určite sviežejšia a možno trochu začervenaná. Keď som sa však pozrela do zrkadla, bola som v šoku – mala som výrazný pocit, že som o niekoľko rokov omladla. Ráno som si pripadala unavená, mdlá a ovisnutá, ale po procedúre som vyzerala sviežo, pleť bola napnutá, živá a vôbec nie začervenaná. Po zvyšok dňa som mala pocit, aký asi majú ženy po botoxe – príjemne napnutá a nabobtnaná pleť. Mala som prísne inštrukcie sa tváre nedotýkať, ale keď som po pár hodinách neposlúchla, zistila som, že bábätká by mi mohli závidieť – v živote som pleť nemala hladšiu a jemnejšiu. Takže pocit bol veľmi pozitívny a akákoľvek pôvodná nervozita zo zákroku neopodstatnená. Pocity pálenia a štípania boli minimálne a trvali iba niekoľko minút, ale chápem, že to môže závisieť od stavu pleti a hranice bolesti každej klientky. Pre mňa to bolo zanedbateľné.

Jana mi vysvetlila, že procedúru je dobré niekoľko krát zopakovať vždy cca 10 dní po sebe, aby sa pleť „nakopla“ do iného režimu a zlepšila sa dlhodobo, ale keďže sa práve vtedy blížili sviatky, nemala som možnosť peeling zopakovať. Ako náhradu mi Jana teda aspoň ponúkla 15%-nú exfoliačnú masku na domáce použitie, ktorú som už aj využila spolu s Tripe Action Cleanser a bahennou maskou z mŕtveho mora. Môžem povedať, že moja pleť sa drží statočne a napriek náporu nezdravého jedla (Vianoce), ponocovania a alkoholu (Vianočné večierky a koncoročné stretávky) mi na brade vypukla iba jediná vyrážka, čo sa v mojom svete takmer ani neráta. :) 

Chemický peeling by som určite odporúčala všetkým ženám s problematickou a zrelou pleťou – pozor ale na to, kto vám ho aplikuje, ako a kedy. Ako povedala Jana – pleť treba najprv spoznať a uistiť sa, že nezareaguje negatívne. Nie je to drastický zákrok, ale je lepšie, ak sa k nemu pristupuje opatrne a v rukách skúsenej odborníčky. Ja si ho určite ešte zopakujem.

Krásnu pleť v roku 2015 vám všetkým praje

Naďa

Pre úplnosť ešte dodávam, dôvody kedy sa chemickému peelingu vyhnúť, resp. počkať s ošetrením:

1) Ak ste používali liek Roaccutane je nutné počkať s ošetrením aspoň 6 mesiacov po vysadení (v prípade iných liekov, kratšie, avšak treba sa poradiť s dermatologičkou a kozmetičkou)
2) Máte herpes - existuje tu možnosť rozšírenia o celej tvári
3) Po soláriu, po opaľovaní a čo je dôležité aj pred opaľovaním
4) Po invazívnych ošetreniach ako sú: dermaroler, laserové ošetrenia, akákoľvek plastická operácia
5) Ak je v chemickom peelingu kyselina salicylová, tehotné ženy nesmú ošetrenie absolvovať (neplatí pre kyselinu glykolovú)
6) Ak máte na pleti čerstvé rany (po ručných zásahoch do akné napríklad, porezanie, ...) , prípadne aktívne akné

Chemický peeling si treba poriadne s kozmetičkou odkonzultovať, tá by mala vašu pleť poznať do detailov, pretože ak sa toto zanedbá, môže to mať na Vašu pleť nedobré účinky.

Zažiť procedúru z pohľadu dokumentaristu bolo pre mňa opäť niečo nové. Pozerať sa na ošetrenie s druhej strany a nasávať a vychutnávať si všetky informácie plnými dúškami bolo veľmi poučné. Príjemná spoločnosť v salóne bola perfektným bonusom.

Nadina pleť vyzerala po ošetrení fantasticky a tak isto ako aj ona som tiež videla viditeľné omladenie pleti. 

V budúcnosti Vás ešte čaká recenzia produktov, ktoré sme s Naďou dostali k otestovaniu.

Máte skúsenosti s chemickým peelingom? Pozitívne, negatívne? Poznáte kozmetiku Alpha H? Alebo ich salón v Ružinove?

8 komentárov:

 1. Tak to je užasné. Gratuluji k úspěsnému boji s akné. Mě je 20 let a před rokem mi začaly tyto zápaly-hloubkové akné na bradě a tvářích. Žádné bílé pupínky ani nic podobného nemám. Mám citlivou sušší pleť s boláky na bradě. Také se snažím najít příčinu v těle (vynechat sýry, užívat psyllium,...) ale zatím bez úspěchu. Teď používám kosmetiku DR Hauschka a zřejmě, ač je to přírodní kosmetika, tak to pro mě nebude.

  Velmi mě zaujala tato kosmetika, nevíte, zda s ní někdo pracuje v ČR? Googlovala jsem ale zatím bez úspěchu. Díky za odpovéď.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. V CR mate skvelu profi kozmetiku s AHA pripravkami. Su s vyssou koncentraciou a neneutralizuju sa len s vodou :-) ale s neutralizacnym roztokom. Zacnete so zjemnujucou emulziou GykoHyal G10
   https://www.syncare.cz/obchod/glycohyal-g10-aha-zjemnujici-emulze
   a po 10-14tich dnoch pouzivania mozete absolvovat peeling ovocnymi kyselinam ( tak to lepsie znie ako chemicky) v profi salone s kozmetikou SynCare. Mimochodom, kozmetika je namiesana pre nas tuzemstanky - je Ceska

   Odstrániť
 2. Ahoj Barbra, viem, o com hovoris, ja som mala presne ten isty problem - zacal, ked som mala asi 23 rokov a zostal mi az do 35, kedy som ho skrotila. Neviem, ci niekto v CR distribuuje Alpha-H, ale mozno sa da objednat zo SR. Pripadne sa popytaj v lekarnach, ci nepredavaju lekarsku kozmetiku s AHA a BHA kyselinami - to jedine mi vyrazne pomohlo. A vyradenie syrov. Treba mat ale trpezlivost - aj mne sa vysledky ukazali az po asi 3 mesiacoch. Vela stastia! Nada

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Díky za odpověď, zkusím napsat přímo na stránky SK Alpha-H, jelikož píší, že Jana Rak je distributorem pro SK a CZ. Nejraději bych využila služeb salónu, ale kdybych si objednávala péči na doma, bylo by něco, co bys mi doporučila? Čístící gel/pěnu, masku nebo krém? Nebo používat vše dohromady? Děkuju, Barbra

   Odstrániť
  2. Ahoj, komunikovala som ALPHA-H SK ohladom distribucie do CR, momentalne nemaju oficialne evidovany salon, ktory by tuto kozmetiku pouzival v CR. je este riesenie objednat tuto znacku z Feelunique napriklad. Ohladom cistenia tak by ti mozno na zaciatok bolo vhodne zacat s Triple Action Cleanser tu http://www.alpha-h.sk/produkty/vsetky/triple-action-cleanser-with-aloe-vera

   Odstrániť
 3. Odpovede
  1. Aj ja som sa, a keby ho potrebujem, alebo ze ma chyti roztopas, tak uz by som po tejto skusenosti do toho isla, ale ako som pisala zaverom, je velmi dolezite najst spravnu kozmeticku a a salon. proste mega doverovat sa musi. Tie ucinky boli famozne! Na prvy pohlad a okamzite, po zopakovani procedur (ak by bolo odporucane) musi byt efekt neskutocny!

   Odstrániť
 4. Pred pár rokmi som chemický píling chcela vyskúšať, ale aj tak mám stále rešpekt. Používala som aj nejaký prípravok, Glyco-A, ktorý mal okrem iného slúžiť aj ako predpríprava na tento "zákrok".

  OdpovedaťOdstrániť