6.10.14

Farebná typológia - konzultácia a recenzia v SUPERVIZAZ.NET Žilina

O tom, že raz navštívim odborníka na farby a farebnú typológiu som uvažovala roky. Aj keď sama líčim, teóriu farieb vnímam skôr intuitívne a chcela som poznať nie len svoj farebný typ, ale aj sa niečo dozvedieť o teórii farieb od ozajstného odborníka. Pred rokmi som vďaka kamarátke objavila pani Beátku Oravcovú a jej perfektný blog supervizaz.net. Veľa o farbách som sa dozvedela práve od nej, ale stále to nebolo ono a chcela som vyskúšať určenie typu na vlastnej koži. V auguste sa mi konečne všetko podarilo naplánovať tak, aby som sa mohla objednať a 2.10. rezervovať termín. 

monicainessence, farebny typ, zilina

Rezervácia aj komunikácia pred konzultáciou prebiehala ukážkovo! Pred samotnou návštevou som cez špeciálny online dotazník vyplnila to ako vnímam farby, čo rada nosím, v čom podľa seba vyzerám najlepšie a podobne. Tiež som pred konzultáciou zasiela asi 20 fotiek postavy a tváre v rôznych farebných kombináciach. 

monicainessence, farebny typ, zilina

Pri príchode ma pani Beátka privítala v krásnej, čistej a svetlej kancelárii plnej šatiek. Chvíľku sme posedeli, porozprávali sa, vypila som si kávu a prešli sme k teórii farieb. Bol som oboznámená s tým, ako vznikajú farby, podľa čoho sa delia, čo je to typológia. Potom sme prešli na samotné určenie farebného typu pomocou šatkovej metódy. Princíp metódy spočíva v postupnom prikladaní šatiek pod tvár. Pani Beátka to má perfektne vymyslené, pretože to nie je ani tak o tom, že ona Vám vraví čo Vám pristane, ale musíte na to vlastne prísť aj sama. Čo je zo začiatku trošku ťažšie, ale začnete veľmi rýchlo chápať a vnímať čo Vám pristane a čo nie.

monicainessence, farebny typ, zilina

Postupným prikladaním a nakombinovávaním šatiek sme sa najprv dopracovali k tomu, že mi najlepšie pristanú chladné odtiene. Pastelové farby mi však nepristali,takže letný typ sme spoločne vylúčili.

Rada by spomenula veľmi dôležitú vec. Už pri prvom vypĺňaní dotazníka pred konzultáciou som si uvedomila, že sa obliekam v poslednej dobe veľmi neutrálne až pastelovo. Výrazné farby som postupne prestávala nosiť a držala som sa kvázi tlmeného svetlého nevýrazného komfortu. Pred konzultáciou som potom ostala chvíľku zmätená, či vôbec som zimný typ (ktorý som si ale paradoxne uvedomovala, že som). S Beátkou sme si aj trochu podebatili  o dôvodoch prečo sa vnímam skôr jemne a na moje prekvapenie ma z psychologickej stránky odhadla asi na prvý šup. Sama som pri konzultácii videla, že tieto farby nie sú nič pre mňa, že celkovo vyzerám lepšie v žiarivejších farách. 

Takže nám začínalo byť jasné že zo mňa nakoniec ten zimný chladný typ bude. Ostávalo už len určiť, ktoré farby sú zo spektra zimných farieb najvhodnejšie. Tlmené sme vylúčili tiež veľmi skoro. Žiarivé farby na mne pôsobili priveľmi výrazne a  akoby upriamovali pozornosť ani nie tak na moju tvár ako na samotné odtiene. Takže suma sumárum som chladná zima, ktorá by mala nosiť svieže a výraznejšie farby. Pani Beátka mi ešte objasnila, ktoré neutrálne farby sú ideálne pre tento typ a ktorým by som sa mohla vyhnúť, nakombinovávala mi ich s farbami výraznejšími. Preberali sme tiež vzory, šperky, a doplnky a ja som konečne zistila ktorým smerom sa mám vybrať pri nakupovaní.

monicainessence, farebny typ, zilina

Po nastavení farebného typu sme prešli k vhodným farbám pre líčenie, určenie teplôt jednotlivých odtieňov a výber vhodných paletiek. Keďže som sa nikdy v tejto oblasti neškolila a všetky farby som kombinovala skôr inštinktívne s malou dušičkou som vyberala a odpovedala a nakoniec vybrala aj moju taštičku s produktami, ktoré používam veľmi často a patria medzi obľúbené :). Kozmetická taštička dopadla na jednotku (ale s malými poznámkami). Už sa teším na koniec nenakupovacej výzvy, pretože tých odtieňov, ktoré si teraz potrebujem nakúpiť a vystúpiť zo svojho neutrál hnedého tlmeného komfortu je strašne veľa:). 

monicainessence, farebny typ, zilina, nyx

Zaujímave sa bolo zamýšlať nad odtieňmi jednotlivých paletiek (značka NYX). Občas som na prvý pohlaď mala problém určiť odtieň pri tieňoch, ktoré som nevidela pri práci (rozumej ich reálny vzhľad na pleti). Takže test otretím tieňu na ruke je určite najlepší spôsob ako si vybrať ideálne farby tieňov. Úprimne trochu som sa zapotila nad vyberaním paletiek pre jednotlivé typy, pretože niektoré paletky obsahovali zmes odtieňov aj teplých a studených :). A aj Beátka mi potvrdila, že častokrát výrobcovia miešajú do jednej paletky teplotne rozlišné tiene. Čo som aj tušila, ale je fajn si to uvedomiť aj z odbornej stránky. 

monicainessence, farebny typ, zilina

Na záver konzultácie sme ešte prebrali ideálne farby vlasov. Občas som si farbila a dávala farbiť vlasy odtieňmi, ktoré obsahovali žlté, červené pigmenty. Tie však nie sú pre mňa ideálne. Mala by som sa tiež vyhnúť veľmi kontrastným tmavým až čiernym odtieňom. Farba s označením 5.0 je asi najviac blízka mojej pôvodnej farbe vlasov. Takže sa asi pôjde späť do mladosti. Aj keď tá chladná fialová by bol celkom zaujímavý pokus, čo myslíte? :).

farba vlasov, idealna, supervizaz, beata oravcova

Po skončení konzultácie som dostala svoju FAREBNICU, ktorá obsahuje ideálne farby pre chladný zimný typ. Veľkosťou a tvarom je vhodná na stále nosenie v kabelke a perfektná na nakupovanie. Okrem nej som dostala prístup na súkromnú klientskú nástenku na PINTERESTE, ktorá je pravidelne dopĺňaná o inšpirácie pre môj typ. Tiež niekoľkostranový textový manuál k farebnému typu a tiež popis môjho typu na základe parametrov farieb (teplota, kontrast, tmavosť).

Cena konzultácie je 79 € a sú to jedny z najlepšie investovaných peňazí, ktoré som na seba kedy utratila. Poznať svoju farebnosť je základ, škoda že ste nemohli byť účastné tej konzultácie, pretože ten rozdiel ako sa mení tvár pri porovnávaní ideálnych a tých nevhodných farieb je prekvapujúci. Intuitívne som tušila že som zimný typ ale nebola som si istá či som chladná alebo kontrastná. Tiež som rada, že ma Beátka nakopla aj čo sa týka farebnosti. Zvažovala som si niekoľko dní, prečo sa obliekam tlmeno. Odpoveď som si našla a ide sa na nej pracovať ďalej a zvykať si a nebáť sa aj vo vyššom veku:)  svoju osobnosť prejaviť viac navonok a aj pomocou farieb. Veľká skúsenosť, veľa nových informácií a keďže občas líčim bolo fascinujúce si spájať moje intuitívne vnímanie farieb s tou ozajstnou teóriou. Všetko dokonale zapadlo :). 

Pani Beátka je neskutočne príjemná, milá a veselá žena, veľká odborníčka na celú teóriu farbu a aj ich vnímanie. Pozorovať ju pri práci bolo priam až fascinujúce :). Navzájom sme si padli do oka a tak sme okrem farebnosti prebrali všetko možné od stravovania až po blogovanie. A ako spomína aj ona, keby nemusím cestovať, asi by sa naše stretnutie riadne natiahlo. 

Beátka o mne pripravila aj článok na jej blogu SUPERVIZAZ.NET, na ktorom nájdete veľa teórie o farbách, inšpirácie, typy a konkrétne príklady pre jednotlivé typy (aj so známych osobností).

Dúfam, že Vám takýto podrobnejší postup konzultácie z tej klientskej stránky pomôže v rozhodovaní, či niečo podobné absolvovať alebo nie. Rozhodnutie ísť a zarezervovať si termín mi prinieslo veľmi veľa a nie len v oblasti farieb, ale posunulo ma to vpred aj v rámci svojho myslenia (aj keď budem musieť na tom ešte popracovať). Obrosvským bonusom mi je spoznanie Beátky, pretože ak sa zadarí, plánujeme sa stretnúť znova. máme si veľmi toho čo povedať. Boli ste na podobnej konzultácii? Boli ste spokojné, alebo ešte len plánujete? Ako Vás to zmenilo? Tiež si myslíte, že poznať svoju farebnosť je základ? 


32 komentárov:

 1. Monika, tak sa veľmi teším a v dobrom závidím (nebyť tej veľkej diaľky - som na opačnom konci SR, idem tam tiež). Určite je to skvelý pocit, utriediť si myšlienky, spoznať svoju farebnosť.
  Lora Alexander a Supervizáž môžu za to, že sa farby stali aj mojou posadnutosťou a časom vznikol môj blog :)
  Okrem toho je Beátka skvelá, zlatá a profesionálna, ľudská a rada pomôže a poradí (a to si iba píšeme, nezažila som ju osobne, zatiaľ, ale chcem :) ).
  Myslím si , že mnohým ženám by veľmi pomohlo poznať svoju farebnosť, je to základ na ktorom sa stavia líčenie, obliekanie, štýl...vizáž ako celok. Mne to dalo veľa a poznanie svojich farieb (zatiaľ iba sebaanalýza) zmenilo môj šatník, vzhľad, dostávam komplimenty, že čím som staršia, je to lepšie. Čo viac si človek môže priať. Človek okrem toho vie ako nakupovať, ušetrí čas a peniaze.
  A na záver, teším sa, že môj odhad bol správny. Videla som to na líčeniach, v chladných rúžoch a kontrastnejšom líčení si mala akoby väčšiu šťavu, napr. tu: http://www.monicainessence.com/2013/10/denne-licenie-v-style-glamour-pre.html teda smelo do chladných zimných farieb. krásny deň :)

  Miška z krasavnutri.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Miška ani nevieš aký!!! Som sa akoby prebudila s nákupnej pasivity normálne :D Problémom trošku bude nakupovanie v obchodoch, bo bájočko sme cez víkend prešmejdili trošku obchody a na moju farebnosť bieda bieda :)
   Aj tvoj blog je super, teším sa na každý jeden článok o chladnej zime už teraz prednostne, ale čítam poctivo každý jeden!
   Beátka je aj naživo presne taká istá :) K farebnosti, čo si tu napísala sa nedá nič iné, len už súhlasiť.
   typ si veru trafila a myslím že aj ako jedna z prvých, kedy som plánovanú návštevu ani na blogu nespomínala, bo bola len vo hviezdach :)

   Odstrániť
  2. Článok o chladnej zime bude, o mojej mamke (ona je však tá verzia so šedomodrými očami) s líčením pre zrelšie dámy :)
   A s tými farbami a nákupmi to poznám, hlavne v lete je ťažko pre zimné typy nakúpiť a teraz v jeseni sú všade zasa jesenné odtiene. Ale je zopár obchodov, kde vždy nájdeš farebne niečo zimné, aj chladné...ja s mamkou napr. ulovíme vždy niečo najmä v Camaieu, často tam majú hot pink, fuchsiovú, chladné odtiene modrej a smaragdovú zelenú... Aj teraz som mrkla na ich web a majú basic tričká, svetríky v spomínaných odtieňoch, mrkni. Otázny je potom už strih a či sa vec páči, aj aké veci hľadáš.

   Odstrániť
  3. o tak to sa teším na článok! Camaieu je fajn, aj na farby, to máš pravdu, len kvalita oblečenia, ktore od nich doma mám je katastrofalna, jedina vec s ktorou som ako tak spokojna su tmavomodre balerinky, ktore sice drzia, ale farbia nohy aj ponozky ... nohavice sa mi tocia, ako su zle usite, svetrik stratil tvar a to iste plati aj o basic trickach .... mam na nich asi nejaku smolu :)

   Odstrániť
  4. Tak to máš smolu ale je pravda, že niektoré veci sú tam poslabšie, ja si tam kupujem len bavlnené topy, mám odtiaľ blúzku, aj to pozerám na materiál, lebo niektoré topy sú fakt na zmývanie dlážky, samý polyester, mám ešte rada Orsay, tam je často veľa červenej a malinovej, ..nohavice mám radšej z iných obchodov :)

   Odstrániť
  5. Ešte mi napadlo k farbe na vlasy, moja mamka si dáva túto 5/2 a vyzerá krásne: http://excellent-scissors.com/img_ebay/viola%20dye%20swatches.jpg

   Odstrániť
  6. pekna, len by som mala obavu aby tmava na mna nebola :)

   Odstrániť
 2. Skvělý článek, taky bych moc ráda něco takového absolvovala :-) Já si nejsem jistá, k jakému barevnému typu se řadím, tak by mi docela bodlo, kdyby mi s tím někdo pomohl. Škoda, že paní Beáta není v Čechách :o))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ej veru, myslím, že by sa aj Vám zišla, pretože je fakt super a veľmi príjemná!

   Odstrániť
  2. http://www.skvelezienky.sk/kurzy/kozmeticke-kurzy/farebna-typologia/

   Odstrániť
 3. Tiež rozmýšľam že by som potrebovala určiť svoj farebný typ, škoda že Žilinu mám ďaleko :( PINKUNICORNVANITY

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. no veď ani ja ju nemám až tak blízko, ale sa mi to nakoniec podarilo dotiahnúť do úspešného konca :) treba si spraviť výlet, Žilina je krásne mesto!

   Odstrániť
 4. O Beatke som citala uz davnejsie a byvat blizsie, mozno to skusim :) No aj tak mam pocit, ze je to prinosne hlavne pre slecny, ktore vobec netusia, ake farby im slusia. Lebo napr mne je viac menej jedno, ci som napr tmava zima alebo kontrastna, aj tak sa mozem rozhodovat len podla ponuky v obchodoch a podla strihov oblecenia, ktore mi sedia. Ale bol by to urcite zaujimavo straveny cas :)
  Peacock & Pineapples

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. celkom nesuhlassim, pretoze okrem toho ze mi bol urceny aj typ farebny, tak mi Beatka aj nakombinovavala farby medzi sebou, ako vyuzit aj tie napriklad co uz mam doma, bolo to velmi poucne, zamerane priamo na mna. Ponuka v obchodoch je jedna vec, ale ja som zase taka, ze uz si proste nekupim to co sa mi fakt nehodi, len preto ze nemam na vyber. V poslednej dobe si carujem s ebayom, pretoze v obchodoch som si nevedela vybrat ani pred tym a teraz uz asi vobec pretoze chladna zima sa fakt tazko zhana :D

   Odstrániť
  2. Vravim len, ako to mam ja a ze potvrdenie farebnosti ma takpovediac nespasi. Rovnako ako farba je pre mna dolezity strih a styl oblecenia, a keby som sa mala striktne drzat este aj nejakej farebnice, asi by som si pri nasej ponuke nic nenakupila. A ebayu neverim :)
   Dolezite je asi, aby sa clovek citil komfortne a pekne vo svojom obleceni. A ked sa citim dobre i s farbou, ktora mi hoci az tak neslusi (napr aj farba mojich vlasov), tak pre mna nema zmysel hladat farebnu dokonalost.
   Kazdopadne si myslim, ze take sedenie moze byt zaujimavo straveny cas a nemat to do ziliny vyse 400 km, tak to mozno skusim :D

   Odstrániť
  3. no ved ani netvrdim ze nakupovat v SVK obchodoch je lahke :D Bude to fuska do buducna, ebay je fajn, len treba vediet co kde a ako :)
   Ale ved jasne, preco nie, ked sedi a je clovek spokojny preco nie, kto citi ze potrebuje usmernit, vysvetlit, tak by urcite mal ist :)

   Odstrániť
 5. Paráda. Vyzerá to úžasne. Ale podľa mňa takéto veci by sa mohli učiť aj v škole. Niekedy je to užitočnejšie ako iné nutné/nudné predmety. Proste také veci do života, či už ako voliteľné alebo aj normálne predmety. Ale o tom som nechcela. Naozaj úžasný článok. Páčilo by sa mi niečo také zažiť, aj to ostatné, či už obliekanie (teda strihy a tak) alebo líčenie.
  A keď už som pri tom líčení. Idem trochu otravovať. Mám akné a mastnú pleť. Vedela by si mi poradiť nejaký korektor a make-up? Ak nie tak nič, aj tak ďakujem :)
  A zase k článku (skáčem, jak taká srnka). Neviem, či by mi toto pomohlo. Ja som ako chlap. Poznám len pár farieb - červená, čierna, ružová, modrá, zelená... Proste také základné. Ale už nejak rozlišovať iné odtiene, tak s tým mám problém. Ale možno sa to dá naučiť.
  Fialová? Prečo nie. Možno skúsiť na začiatok, len také ombre a možno by sa ti to zapáčilo a skončila by si s fialovou hlavou. Neviem ako u vás, ale u nás to babky nosia normálne. Modrá hlava, fialová hlava a aké sú nato pyšné :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. tak to urcite suhlasim, taka vytvarna by zakladnu teoriu farieb urcite pojala!
   Ak máš akné a mastnú ple, tak v prvom rada aj starostlivost treba upravit a odporucam makeupy ktore su na vodnej baze, nie na olejovej (oznacene byvaju ako oil free), korektory v drogeriach asi dermacol makeup cover, ci ako sa vola, mozno maybelline, cartrice (tuhy v teglikiku na vacsie zakrytie) mne funguje na akne iba od Shiseida a ten nevymenim ani za svet :)
   urcite sa to da naucit, mam kamaratku ta je tiez v tomto taka, ale ked jej dam par cervenych k sebe, tak uz cosi kdesi sa chyta :) chce to asi cvik.
   boze to nie zase taku fialovu :DDDDD ale vidavam to aj u nas :D

   Odstrániť
 6. Monika veľmi pekný článok, konzultáciu u Beatky som absolvovala už viac ako pred rokom. Tušila som, že som niektorý z tmavých tipov (jeseň, zima), ale nebola som si istá ktorý. Beatka mi pomohla ujasniť si čo mi pristane a čo nie. Ale kým som to všetko vstrebala a utriedila si v hlave tak to chvíľu trvalo. Prebudovanie šatníka je práca na veľmi dlhý čas, predovšetkým z toho dôvodu, že aj napriek tomu, že už viem čo mi pristane tak v obchodoch je ponuka hlavne čo sa týka kvality veľmi zlá.
  Mimochodom to, že si niektorý zo zimných typov som si bola istá. Len podľa fotiek sa naozaj určuje ťažko, že ktorý. Nevedela som sa u teba rozhodnúť medzi tmavou a chladnou zimou tak už v tom mám jasno ;o)
  PS: po konzultácii trpím úchylkou hádať kto je aký farebný typ, a čo nosí nesprávne :DD
  Eňa

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Plne suhlasim, a aky si teda typ? haha dobré, tiež začínam pokukávať! ALe myslim, ze sa to hodi, je to dobra prax potom na licenie

   Odstrániť
 7. Perfektný článok :) už som o tom počula, ale vôbec som nevedela, kde čo a ako.Hneď by som si to vyskúšala, ja mám totiž s farbami v poslednej dobe dosť problémy, ťahá ma to na tlmené zemité farby, ale ja som asi nejaký letný typ takže mi to veľmi nejde.

  dawnielicious.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. dakujem! treba ist urcite! Ak citis ze to nie je ono. ALebo aspon mozno zacat viac studovat jej blog alebo Krasa vo vnutri, baby su fakt sikovne a je tam vela inspiracie

   Odstrániť
 8. Monika, na tento článok som sa doslova triasla (radostnou nedočkavosťou) a ďakujem, že si ho tak rýchlo pripravila. Farby patrili od detstva k mojim vášňam a stále som si v duchu hovorila, že s nimi niekedy budem pracovať. Blog pani Beátky som objavila už dávnejšie, keď som hľadala nejaké kurzy na farebnú typológiu. Žiadny taký kurz síce zatiaľ nemám, ale tvoj článok ma inšpiroval, aby som si dohodla termín na konzultáciu :)
  Ešte raz ďakujem, že si sa s nami podelila o tento zážitok :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D tak to som rada, že som potesila! Dakujem!

   Odstrániť
 9. Tak toto potrebujem, len veľmi matne tuším, ktoré farby sa mi hodia, ale skôr v tom beznádejne tápam :D Takže raz si na to určite našetrím a pôjdem :)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Och, tak toto by som potrebovala tiež... Mám taký pocit, že druhých viem celkom dobre odhadnúť, čo im pristane a aké farby vlasov či oblečenia by im šli, no so sebou mám občas problém a nie som si istá :) Určite by ma potešilo, keby ma niekto utvrdil v tom, že si vyberám dobre, že mi pristane to, čo mám rada... Na konzultáciu sa zatiaľ nechystám, no stránka vyzerá zaujímavo a určite si čo-to prečítam a pokúsim sa zistiť, aký mám vlastne typ pleti :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. myslím, že som bola asi v podobnej situácii ako ty :) Len s tým, že som bola trdielko a aj keď paradoxne som vedela, kde som farebne, stále som sa "letne tlmila" :). Stránka je veľmi užitočná, odporúčam aj odoberať, pretože čo článok to užitočná záležitosť!

   Odstrániť
 11. Moni, krásna reportáž a parádny chladnozimný výsledok! Musel to byť skvelý zážitok a vôbec sa nedivím, že ste si s pani Beátkou tak sadli:-)). Tak teda - ak sa to tak hovorieva - gratulujem k farebnému typu!:-) Myslím, že veľa chladných zím človek len tak ľahko nestretne (a tak som rada, že "poznám" aspoň jednu;-).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. dakujem :) zazitok bol uzasny :) ej veru ja nepoznam v okoli ani jednu :)

   Odstrániť
 12. Ja som bola celý môj život až do veku 34 úplný farebný analfabet! Teraz už viem, že som svetlé leto, ale až do minulého roka som nosila kvantá čiernej, rôzne tmavé a žiarivé farby a celkovo všetko nevhodné, čo pre môj typ existuje. Keď som sa trochu povzdelávala na internete, tak som musela vyhodiť doslova polovicu môjho šatníka! Ale vôbec toho neľutujem, lebo teraz nosím iba to, čo na mne vyzerá dobre a tiež mi to výrazne zjednodušilo nakupovanie. Poznať svoj farebný typ je základ!! Kiež by som na to bola prišla skorej... :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :) pamatam si ako si na to prisla a ko si potom reorganizovala :) mna reorganizovanie este len caka, uz teraz vsak vidim, co pojde dalej :) a farebnost je zaklad a u teba je zmena vidiet perfektne :)

   Odstrániť