21.10.14

Ako som (asi) vyhrala boj s akné

Pri líčeniach, komunikácii s čitateľkami alebo so ženami v mojom okolí sa stretávam s akné, ako fenoménom, ktorý dokáže potrápiť aj pleť vo vyššom veku. V dnešnom článku si môžete prečítať skúsenosť ženy, ktorá sa s akné trápila roky a a až po tridsiatke prišla na spôsob, ako s akné zatočiť. Naďa mi je švagrinou a čo ju poznám, akné riešila vždy, stále a neustále a viedli sme o ňom veľké debaty. Pred nedávnom za mnou prišla s euforickým: "Hurá, už viem ako na to" :), takže po vysvetlení, čo a ako som ju požiadala o článok, pretože jej postupy a zistenia by mali byť zverejnené a môžu určite pomôcť aj Vám. Prajem príjemné a poučné čítanie, som veľmi zvedavá na vaše reakcie:). 

po tridsiatke, monicainessence

Po dvadsiatich rokoch permanentnej frustrácie, hnevu, hanby a aj občasnej slzičky bezmocnosti sa asi stal zázrak – zdá sa, že som nedávno porazila (klop, klop, klop) môjho úhlavného nepriateľa, ktorý ma sprevádzal od puberty až do zrelej dospelosti: akné. Prečo asi, pýtate sa? Lebo môj vnútorný skeptik sa stále bojí, že toto je len ďalšie „dobré“ obdobie, kedy sa moja pleť zázračne drží bez zápalov, a že všetko sa z nepochopiteľných príčin zase skončí a ja budem ako vždy aplikovať make-up na škaredé chrasty a ľutovať sa: "Prečo práve ja??"

Ale pravda je, že môj vnútorný optimista si začína byť istý, že tentoraz je zdravý stav mojej pleti predsa len trvalý, alebo že ho minimálne mám pod kontrolou. Prečo? Lebo tentoraz už lepšie rozumiem tomu, čo spôsobuje moje akné, a teda sa mu viem lepšie vyhýbať. Nenašla som žiadny zázračný krémik, liek ani salón, ktorý by mi akné odčaroval. Len som zmenila samu seba, keď som si uvedomila, že boj s akné je ako vojna. A na vojnu treba mať správne zbrane a treba ju bojovať každý deň. Každý. Jeden. Deň. 

Než vám prezradím, ako som problém s názvom acne vulgaris porazila, v rýchlosti trochu histórie: S akné som sa stretla normálne ako všetci – v puberte. Ibaže na rozdiel od iných dievčat, to moje nikdy s vekom neodišlo. Naopak, skôr sa len zhoršovalo. Niekedy po dvadsiatke sa k obyčajnému povrchnému akné začali pripájať občasné boľavé, hlboké a nehojace sa „podkožáky“, ktoré sa objavovali okolo úst a na brade vždy v najnevhodnejších chvíľach (rande, spoločenská akcie – veď to poznáte). Až nedávno som sa dočítala, že toto je cystické akné. Nebola som nikdy ťažký prípad, ale moje nepekné „výbuchy“ na pleti mi dostatočne znepríjemňovali život na to, aby som občas radšej ostala doma a nešla von, lebo som mala pocit, že moje megavyrážky svietia až na mesiac a dozaista celý podnik sa na ne bude pozerať! Hanbila som sa za stav mojej pleti a z celej sily som sa snažila s ním zápasiť – agresívne, nedočkavo, hlúpo. 

Z tohoto dôvodu som na svojej pleti páchala celé moje dvadsiate roky typické zločiny akné zúfalcov – používala som agresívne alkoholické prípravky na mastnú pleť (väčšinou Clean’n’Clear), nedostatočne hydratačné krémy, vyhýbala sa opaľovacím krémom (až na najslnečnejšie dni - z opaľovacieho krému som sa vždy viac vyhádzala), vytláčala som sa o stošesť a stŕhala chrastičky do aleluja. Hormonálna antikoncepcia nemala účinok, dermatológov môj mierny stav príliš nezaujímal a kozmetičkám som sa už radšej vyhýbala, lebo sa mi nechcelo počúvať ich vyčítavé: "Zase ste sa v tom rýpali, čo?" Samozrejme, že som sa v tom rýpala. Nenávidela som svoju pleť, svoje vyrážky, svoju neschopnosť ich nechať zmiznúť raz a navždy, tak som ich aspoň ničila nechtami, vždy tajne veriac, že keď ich vytlačím, tak celý proces urýchlim; keď strhnem chrastičku, tak sa rýchlejšie dostanem ku krásnej, čistej pleti pod ňou.

Samozrejme, to bol obrovský omyl. Po prvý krát mi otvorila oči kozmetička , ktorá si ma vzala do parády tesne pred tridsiatkou. Bola to riadna baba, ktorá mi vynadala, že mám brutálne vysušenú pleť a musím okamžite prestať používať prípravky na mastnú pleť. Poslúchla som ju a minimálne sa mi zlepšila hydratácia. Akné, samozrejme, zostalo. Nasledovali roky stupňujúcej sa frustrácie – ako to, že mám 35 a akné?!! Skúšala som všetko – krémiky, zinok, pitie vody, masky, peelingy... a nič. Jediné týždne absolútne čistej pleti (a eufórie) som zažívala s antibiotickým krémom Duac Gel, ktorý mi milosrdne predpísal môj nový dermatológ. Ale vedela som, že tadiaľto cesta nevedie. Mimochodom, Duac aj tak časom prestal účinkovať, keďže som ho vo svojom zúfalstve používala dlhšie, než bola predpísaná doba. 

Nakoniec som postupne začala chápať, že akné nie je len vec upchatých pórov, ale že je to permanentný zápal v koži, ktorý treba liečiť zvnútra, ako aj zvonku. Začala som čítať a vzdelávať sa o strave, ako aj o čistení a rôznych prípravkoch, a hlavne – začala som trpezlivo experimentovať. A keď sa po prvý krát dostavili dlhotrvajúce výsledky, tak som pochopila, že celý môj život bol mojím najväčším nepriateľom nie akné, ale moja vlastná lenivosť. Lenivosť systematicky, vytrvalo a inteligentne bojovať s baktériami, ktoré moja pleť jednoducho sama nevie poraziť. 

Takže som akné vyhlásila vojnu a vyzbrojila som sa dvomi hlavnými zbraňami. A tými sú.... (tamtatadá!)... strava a čistenie. 

Ako prvé – konečne som sa odhodlala vyradiť zo stravy mliečne výrobky, o ktorých som už síce roky čítala, že môžu spôsobovať akné, ale ktoré som bola príliš lenivá vyradiť z jedálnička. Áno, už počujem váš kolektívny vzdych, dámy. Áno, aj ja milujem syr a mliečko v kávičke, ale čistú pleť milujem ešte viac. Takže to bol koniec syra. A viete čo? Zistila som, že život bez syra nie je žiadna katastrofa. Účinok bol u mňa takmer okamžitý – pleť sa začala hojiť bez vzniku nových zápalov. Akonáhle som si dala pizzu alebo plátok eidamu, tak sa zápaly okamžite vracali späť. Časom som ale zistila, že mlieko v káve je ok (nie smotana), maslo, nátierkové maslo a príležitostná čerstvá mozzarella tiež. Čo je úplne out, sú slané a údené syry (feta, bryndza, oštiepok, korbáčiky – aj ovčie!) a nekvalitné lacné syry (eidam a podobne). Tvrdé syry ako parmezán nemám vyskúšané a ani to už skúšať nebudem, mám príliš rada svoju novú, zdravú pleť. :) Tiež som vyradila slané a údené mäsové výrobky ako klobásy, salámy, údené bočky a pod. Jem mäso, šunku a dokonca aj občasnú slaninu a zdá sa, že to mi problém nerobí. Samozrejme, každý človek môže reagovať úplne inak, ale experiment s mliečnymi výrobkami a údeninami by som vrelo odporúčala každému, kto dlhodobo trpí na akné. Ak to zabralo na mne, môže aj na vás. Vyradila by som sprvu všetko a až postupne pridávala malé množstvá, aby ste zistili, koľko vaša pleť dokáže tolerovať, ak vôbec niečo. 

Ako druhú zbraň proti akné som začala používať vyšší level čistenia. Tým myslím dôkladné, každodenné (ráno aj večer), systematické, šetrné, hlboké a zdôrazňujem dôkladné čistenie. Áno, o čistení som tiež počúvala celé roky, ale nikdy mi riadne nedocvaklo, čo to presne znamená. Pleť som si čistila, ale iba keď som mala pocit, že ju čistiť treba – teda večer a väčšinou iba keď som sa musela odmaľovať. V dni, kedy som bola nenamaľovaná, som si pleť iba umyla vodou a nakrémovala (veď bola čistá, nie?) Ešte horšie bolo, že keď občas prišlo zázračné obdobie čistejšej pleti, tak som ešte viac zlenivela, tešiac sa: jéj, už je dobre, už sa nemusím starať! 

Omyl, strašný omyl! Nečudo, že sa mi pleť vždy znovu zhoršila – nechápala som totiž, že ja vojnu s akné nikdy nevyhrám. Ja môžem vyhrávať každodenné bitky, ale akonáhle zložím zbrane, akné sa vráti v plnej sile. Lebo akné nie je vec veku, je to vec typu pleti, a ja som konečne pochopila, že nemám mastnú pleť, ale pleť, ktorá sa veľmi pomaly regeneruje. Toto je asi spôsobené škodou, ktorú mi na tvári napáchalo v detstve slnko – som bledá a každé leto v 80tych rokoch som strávila spálená. SPF bolo v Československu sci-fi a bledá pleť bola na smiech. Tak som sa opaľovala a nič ma nechránilo. Ako výsledok dnes mám slnkom zničenú pleť, ktorá potrebuje extra pomoc pri regenerácii. A v tomto mi popri micelárnej vode pomáhajú ešte dva výrobky, ktoré sa z veľkej miery tiež podieľajú na mojom porazení akné – AHA a BHA kyseliny. 

akne, starostlivost

BHA kyselina ma sprevádzala už dlhšie – je to kyselina salicylová, ktorú často obsahujú výrobky proti akné. Bohužiaľ, tie často obsahujú aj alkohol, takže efekt týchto výrobkov je zmiešaný. AHA kyselina je kyselina glykolová, žiaľ takmer neexistujúca v bežných kozmetických radách v našich drogériách, čo je veľká škoda. Obe kyseliny sú vlastne jemný chemický peeling, ktorý pomáha odbúravať odumretú vrstvu kože, v ktorej sa nám tak rady usádzajú baktérie. BHA kyselina sa zväčša odporúča na pleť s akné, AHA kyselina na pleť starnúcu, zničenú od slnka, a vysušenú. Keďže ja mám problémy obidva, rozhodla som sa skombinovať obidva prípravky. Aplikujem ich večer po vyčistení a pred (dnes už veľmi výživným antioxidačným) krémom. BHA kyselina je vo forme tonika, AHA vo forme gélu. Ich kombinovaný účinok je u mňa absolútne neodškriepiteľný –pleť je čistejšia, jemnejšia, hladšia, menej zapchatá a uhrovitá a tým pádom menej náchylná na povrchové zápaly. Už viem, že budem AHA a BHA kyseliny používať do konca života.

Tu je ale nutné upozornenie – nie každému tieto prípravky môžu vyhovovať. Pre citlivú pleť môžu byť trochu drastické, preto ich treba vyskúšať postupne a opatrne, možno najlepšie v salóne, ak máte naozaj strach. Ja citlivú pleť nemám a ani 8%ná AHA kyselina mi nerobí problém. Pri používaní kyselín je tiež nutné sa viacej chrániť, lebo zvyšujú citlivosť pleti na slnko. Ale myslím, že v dnešnej dobe by mal byť pre každú z nás denný krém s SPF minimálne 10 už samozrejmosťou, nie? Každopádne už von nejdem bez SPF a denné krémy bez ochrany úplne ignorujem. A mali by ste aj vy, pretože najväčšou príčinou starnutia pleti je slnko.

denny, nocny, krem, akne, po tridsiatke
denná a nočná starostlivosť
Kde sa AHA a BHA kyseliny dajú zohnať? Ja som si ich objednala cez internet z americkej firmy paulaschoice.com, ale dajú sa zohnať aj u nás cez niektoré kozmetické salóny, ktoré používajú lekársku kozmetiku ako napr. austrálsku značku Alpha-H. V drogériách ich asi budete hľadať márne a ak ich aj nájdete, je pravdepodobné, že budú v tak nízkom obsahu, že budú neefektívne. Aby mala AHA kyselina efekt, malo by jej byť aspoň 5%, BHA kyselina sa predáva len v koncentráciách 1 a 2%. V kozmetických salónoch používajú oveľa vyššie koncentrácie (30 až 60%) na hĺbkový chemický peeling – ale to treba prenechať výlučne profesionálkam.

Takže aby som zhrnula, čo som sa za posledný rok naučila v mojom (zatiaľ) úspešnom boji proti akné: na akné treba ísť z oboch strán, zvnútra aj zvonka. Pokiaľ trpíte na zápalové, cystické akné, ako ja, je možné, že vás iritujú určité potraviny, ktoré spôsobujú zápaly v tele. Tieto potraviny sú väčšinou celkovo nezdravé, nielen pre pleť, takže ich obmedzením aj tak nič nepokazíte. Treba ale potravinu na začiatku kompletne vyradiť a mať vytrvalosť a trpezlivosť. Ak dostanete chuť na syr, spýtajte sa samy seba: Čo mám radšej? Korbáčiky alebo krásnu, čistú pleť? A pochutnajte si radšej na orieškoch alebo avokáde. 

A ďalej absolútnou nevyhnutnosťou pre každého s akné je čistenie, čistenie, čistenie. Ráno, večer, aj keď je pleť perfektná. Lebo treba si pamätať, že pleť je zdravá práve preto, že je denno-denne čistená. Zvážte, či je chemický peeling niečo pre vás. U mňa spravil zázraky, môže aj u vás. 

citliva plet, starostlivost, akne

A popri tomto všetkom netreba zabúdať aj na občasnú návštevu kozmetičky, ktorá dočistí miesta, kam sa nedostane ani micelárka ani kyselina. A nerýpanie sa v tvári už ani nebudem spomínať. Ak to robím, tak už len maximálne opatrne a iba tam, kde nie je zápal. Inak som sa ten nechutný zlozvyk po rokoch konečne odnaučila a hojenie sa obmedzilo na pár dní. Kto by to bol povedal! :)

Takže dámy, prajem vám veľa šťastia na ceste za krásnou, čistou a zdravou pleťou! 
NAĎA

Aj keď bojovať s akné môže byť dlhodobý proces, toto je tiež jedna z ciest, ktorá očividne funguje. Dôkladná starostlivosť a čistenie, hydratácia, vhodná strava sú základom. Pravidelné trápenie pleti pomocou produktov na mastnú a aknóznu pleť nie je vôbec na mieste. Ak by ste zvažovali chemický peeling, určite sa pýtajte po okolí, hľadajte si referencie, nájsť kvalitný kozmetický salón je naozaj dôležité!
Pre zaujímavosť ešte pridávam Nadine dva obľúbené produkty na pleť. Je ním make up X-Ceptional a CC krém značky GOSH. Produkty jej neupchávajú póry, hydratujú a momentálne je s nimi tak spokojná, že ich neplánuje meniť veľmi dlho. Taktiež môžete na fotografiách vidieť aj jej dennú a nočnú starostlivosť a gél na čistenie pre citlivú pokožku. Pre ďalšiu inšpiráciu odporúčam mrknúť aj k Danielke, ktorá si čo to už s akné prežila tiež. 

Bojujete s akné aj vo vyššom veku? Alebo ste už prišli na to čo Vám ho spôsobuje a nadstavili ste si vhodnú starostlivosť? Dajte vedieť, určite poinšpirujete viacero z Vás! 


32 komentárov:

 1. V puberte som s akne nemala takmer ziadne problemy, tie sa objavili az po 20tke a teraz s nim musim zapasit kazdodenne, no zatial som nebola taka uspesna ako Nada... plet si cistim pravidelne (rano aj vecer), dokladne a ukazkovo... ziadne alkoholove drasticke pripravky, vacsina je prirodneho charakteru... nestravujem sa uplne najidealnejsie, ale syry ani udeniny nejedavam a z mliecnych vyrobkov si dam maximalne kazde rano chleba s maslom... takze teraz budte mudri :-D ja som uz zufala...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. mozny by bolo zaujimave sa zamysliet nad vyskusanim kyselin, ktore Nada v clanku spomina. Kedze ju mam casto pri sebe, ich ucinky su naozaj rozpoznatelne od pohladu. Starostlivost ako taku mas aku?

   Odstrániť
  2. moja starostlivost je obcas mam pocit az trochu prehnana :-D kazde rano si umyjem plet pletovym gelom od biodermy, docistim plet hamamelovym tonikom a nanesiem pletovy olej...vecer odlicim micelarkou, pouzijem gel, tonikum a opat pletovy olej...pravidelne pouzivam masky na tvar a aj tariku na akne

   Odstrániť
  3. Ahoj Martina, a co keby si skusila na nejaky cas vymenit olej za lahsi (ale stale hydratacny a vyzivny) krem? Ja mam doma tiez vselijake oleje a viem, ze Monika ich pouziva denne a nevie si ich vynachvalit, ale ja osobne by som sa kazdodenneho pouzivania oleja bala. Ja ich pouzivam skor prilezitostne - najviac sipkovy, potom mandlovy, ale ten mi pride uz dost mastny. Mozno tvoja plet olej netoleruje az tak dobre. Kazdopadne, ako hovori Monika, skus tie kyseliny. Obycajne cistiace pripravky nemaju sancu ist az tak do hlbky ako kazdodenny jemny chemicky peeling. Vela zdaru!

   Odstrániť
  4. Ahoj Martina- s chemickým peelingom mám aj ja veľmi dobré skúsenosti- pomohol mi s akné a vďaka nemu moja pleť vyzerá o 100% krajšie a ja si konečne môžem dovoliť chodiť von aj bez makeupu, kdežto predtým som bez neho ani nevyšla, akné ma vedelo potrápiť niekoľko rokov, ale tiež som si naň našla myslím, že účinnú zbraň pomocou chem. peelingu a používaním prírodnej kozmetiky- predovšetkým olejov...
   O chem. peelingu som písala aj článok
   http://petra-justbeauty.blogspot.sk/2014/03/chemicky-peeling-recenzia.html

   Odstrániť
  5. @Martina Bačová ako píše Naďa, skús aspoň na deň nejaký ľahký hydratačný krém, ideál pre citlivú (až suchú) pleť. Mne oleje v kombinácii s makeupom upchávali pleť, preto ich nepoužívam na deň. Večer ich občasne aj riedim buď ružovou alebo dermálnou vodou. Podľa stavu pleti.

   Odstrániť
  6. dakujem vam velmi pekne, dievcata :-) urcite dam na vase rady a vyskusam zamenit olej za nejaky lahsi hydratacny krem - popripade vedeli by ste mi nejaky odporucit? skusim aj ten chemicky peeling, i ked to znie strasidelne :-D kazdopadne dakujem :)

   Odstrániť
 2. Pěkný článek, díky za tipy :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja vyslovene akné nemám, ale katastrofálne sa mi upchávajú póry a vytvárajú drobné podkožné vyrážky po novom a nedá sa s nimi veľmi hnúť, nevidno ich, ale cítiť pod prstami..... Aktuálne skúšam enzýmový pleťový gél značky MyChelle a pozorujem zmenu, akoby vyťahoval všetky nečistoty na povrch, takže snáď som na dobrej ceste.. K tomu ešte prihodím masku na tvár Evolve taktiež na báze enzýmov či kyselín..Uvidíme a švagrinej gratulujem k úspechu, človek sa hneď lepšie cíti, ak sú kožné problémy na ústupe, s akné som bojovala ešte na ZŠ (bola som príliš skoro vyspelá na všetky smery a keďže sú niektoré deti zléé - stálo to za to - v negatívnom slova zmysle..).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. presen pre toto som ju poziadala o clanok a tajne som dufala, ze sa Vas ozve viac, ktore s akne bojujete aj po "puberte" :). ze tu napisete svoje skusenosti a snad pomozete aj inym, moznosti ako sa pasovat s akne je milion a kazda jedna overena je velmi ziadana :)
   na produkty sa pozriem, bo znacky nepoznam velmi dobre :) dakujem za komentar

   Odstrániť
 4. já jsem v pubertě moc na pupínky netrpěla, horší to je teď, je mi 25 a i když teda nemám vyloženě akné, to ne, tak se mi občas "zapálí" celý obličej, podkožáky, krupička, černé tečky... péči mám snad OK, žádné vysušující přípravky nepoužívám, hydratuju, na pleť víceméně jen přírodní věci, cystické akné nehnípu, strupy se snažím netrhat... můj problém je občas dekorativka, make-upy, některé mi nedělají dobře a projeví se to hodně rychle. většinou s tím pak bojuju klidně i měsíc, ale pak se to uklidní a na nějakou dobu je to zas v pohodě... s tou stravou nevím, jestli to u mě má vliv, můžu vyzkoušet, i když to bude boj, já sním klidně celý kus sýra na posezení :D ale teď jsem jedla sýrů hodně a pleť mám zrovna hodně dobrou, tak si myslím, že s tím snad problém nemám. těžko říct, čím to je :(
  hodně mi ale pomáhá to důkladné čištění, to je opravdu základ!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Jsem velmi ráda za tento článek, je mi 24 a pořád se s akné trápím, řekla bych, že čím jsem starší tím je to horší. Ještě v pubertě moje pleť snesla kde jaké drijáky, jak ze začátku z drogerie tak potom i ty od dermatologa. Takže mám teď pleť citlivou, šupinatou, samo i s rozšířenými póry a zánět. pupínky, je tak obtížné najít něco co moje pleť snese. Proto bych se chtěla prosím zeptat Nadi jak se jí podařilo zhydratatovat svou pleť, vysušujícím přípravkům se již delší dobu vyhýbám. Děkuji moc za odpověď.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj Kamila, chvilu som aj ja zapasila s hladanim spravnych hydratacnych kremov, ktore by mi nesposobovali vyrazky, aj ked az tak suchu plet ako ty som nemala. Jednoducho som presla na hutnejsie vyrobky pre suchu alebo normalnu plet. Ale zistila som postupne, ze niektore pripravky na suchu plet ma viacej upchavaju a pripravky na normalnu plet su niekedy prilis lahke a nehydratacne (okolo oci mam velmi suchu plet). Viacej krat sa mi osvedcili obycajne kremy z drogerii s ceramidmi - tie ma aj hydratovali a ani neupchavali. Napri. L'Oreal Tripe Active pre normalnu plet na mne fungoval velmi dobre. Ale teraz som presla na Olay a ich drahsie rady ako Regenerist a Total Effects. Su velmi jemne formulovane a neupchavaju ma ani nahodou. Kazdopadne, AHA a BHA kyseliny nie su len o cisteni, ony aj podporuju tvorbu kolagenu, teda maju velmi priaznivy vplyv aj na hydrataciu. Moja plet je s nimi o niekolko tried lepsia - co sa tyka vyrazok aj suchosti.

   Odstrániť
  2. Děkuji moc za odpověď a tipy - vyzkouším ;)

   Odstrániť
 6. EMULGATORY!!! (konzervanty v potravinach ... su ich stovky az tisice a ziadne z nich telo v podstate nepotrebuje...) + potravinove intolerancie...skuste hladat tieto dva pojmy v suvislosti s akne... STRAVA vzdy bola, je a aj bude zakladom vsetkych procesov v ludskom tele ci sa to niekomu paci alebo nepaci...........ked vidim ako niekto trpi na akne 10 rokov...kozny lekar predpisuje jeden liek za druhym ( z toho ma provizie a dovolenky ) a pacient po 10 rokoch zisti ze jeho akne je podmienene intoleranciu na lepok a po vysadeni ma cistu plet...smutna doba toto! ale je to realita...ahojte a pekny dnik...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. test potravinovej intolerancie idem skusat a bude aj on sutaz a sama som zvedava, ci mi nieco vyjde, inak suhlasim ze emulgatory su pliaga malá :) a uroven potravin v kataastrofalnom stave ... toto mozno bude jednym z prejavov.

   Odstrániť
  2. tak na tu sutaz sa tesim a uz teraz dufam, ze vyhram. mam totiz bolesti pod pravym rebrom uz vyse tristvrte roka a mam podozrenie, ze to bude nejaka potravinova alergia. avsak sama si ten test nemozem dovolit...a vsetky moje pokusy riesit to u doktorky skoncili tym, ze nic nezistili a poslali ma domov s "nejec sladke" / "nejec mastne"...pricom ani pri najprisnejsej diete ked som tyzden jedla len uvarene zemiaky a ryzu bez nicoho nenastala zmena.

   Odstrániť
 7. Pekný článok :) ja som na blogu nedávno tiež odhalila môj boj s akné a súhlasím, že čistenie pleti je základ. Určite veľa robí aj strava, mliečne produkty, cukor, múka ..ale to by bolo toho príliš veľa čoho by sme sa pre krásnu pleť museli vzdať :P

  dawnielicious.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D si nemyslím, že úplne všetkého by sme sa mali vzdať, ono možno je to skôr o tom spracovaní jednotlivých ingrediencií a v akom stave sú potom ponúkané na trh. a tvoj článok o hlbkovom cisteni bol super :) preto som ta aj prelinkovala :)

   Odstrániť
 8. Ja napíšem tiež svoj príbeh ale bohužiaľ nekončí tak krásne ako v článku... začalo sa to tým, že som si ako 21 ročná dala predpísať antikoncepciu... po roku som ju vysadila a po dalšom polroku sa mi na čele vyhodili zapálené vyrážky... neboli vôbec také klasické, oni boli akoby také prepojené medzi sebou po celom čele... strašne to bolelo ako keby vam dal niekto riadne do hlavy... išla som ku kožnej a tam som si prešla tými klasickymi vecami ako zinerit, skinoren a podobne. Po nejakom čase to prešlo... po asi roku sa mi znova vyhodili vyrážky také isté ale už aj na spánkoch, pri nose, brade... to som sa snažila vyliečiť si sama... repík, čistiace čaje a taak... po čase to znova ustupilo... a tak to chodilo v takych ročných intervaloch... no a ked som sa vyhodila až tak, že som po celej tvari mala vyhodene obrovske vyrážky velkosti pingpongovej loptičky išla som teda ku gynekologičke a predpisala mi znova ATK s tym, že inak mi pomôcť nevie, robila mi aj hormonalny profil a ten bol v poriadku... tie vyrážky sa nedali ani makeupom zakryt!!! po kanáloch by som najradšej chodila... používam prírodné čistiace produkty, pijem aloe, propolis... alergiu nemam na nič, nikde mi nič nezistili... znova to ustúpilo, a teraz je to tu momentálne znova... som na dne... zajtra idem znova ku kožnej... ale bojim sa tych ťažkych liekov ako aknenormin a podobne, jedna kožná do mna cpala protizápalové antibiotiká SUMAMED POL ROKA! čiže organizmus mam už asi v keli... tvár mam celú červenú a akokeby celú popálenú... začínam byť na dne a neviem fakt čo s tým... prečítala som si článok a radikálne vynechám všetky mliečne veci... vždy som si hovorila, že šak jedno mi neuškodí, ale tak to asi neplatí... držím vám všetkym palce v boji proti tej pliage!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj Lucia, je mi luto, ze takto trpis. Tie obrovske vyrazky poznam - dvakrat sa mi stalo, ze som mala napuchnutú polku brady. O navretych hrboloch medzi ocami ani nehovorim - princezna s "hviezdou" na cele. V tvojom pripade asi naozaj pomozu az lieky na akne, ale byt tebou, tak by som este skusila upravit jedalnicek tak, aby som ho naplnila co najviac protizapalovymi potravinami: zdrave oleje, mastne ryby (losos, tuniak, sardinky, pstruh), orechy (mandle, kesu, vlasske), celozrnne pecivo, zazvor, cesnak, nehovoriac o ovoci a zelenine. Skus komplet vyradit mliecne vyrobky a obmedzit biele pecivo a cokolvek, co je napumpovane solami, konzervacnymi latkami a eckami. Proste skus vycistit svoje menu a pridaj co najviac omega-3 kyselin. Ja som si obcas robievala zazvorovu limonadu (nastruhany zazvor, limetkova stava, med) a myslim. ze to pomahalo. Ako snack jedz orechy. Tymto urcite nic nepokazis a v lepsom pripade to moze mat pozitivny vplyv na tvoje zapaly. Precitaj si na nete viac o protizapalovych potravinach a skus to. Vela stastia!

   Odstrániť
  2. A este by som ti odporucila skusit tie AHA a BHA kyseliny a vyskusat lekarsku kozmetiku, ktora moze byt na tazke stavy ovela efektivnejsia nez len cisto prirodna kozmetika. Tu je produkt, ktory mi najlepsie fungoval lokalne na zapaly: http://www.isis-pharma.com/eng/catalogue/teen-derm/teen-derm-k-concentrate.html (pozor - len lokalne!) Obsahuje aj AHA, aj BHA kyselinu, co mi len potvrdzuje, ze toto su asi najlepsie pripravky na liecenie a prevenciu akne (a aj inych problemov).

   Odstrániť
  3. este doplnim, Bukovsky ma jednu knihu navod pre zeny, alebo tak nejak, je tam kapitola venovaná akné a aj detoxikačná kura a zoznam protizaplovych aj nevhodnych potravin. Mozno by to mohlo pomoct, aj ked mozno staci staci iba googlit. Kazdopadne Luci daj vediet progress ak by ti potraviny pomohli a zelam ti aby sa ti podarilo s tymto nejako dobojovat.

   Odstrániť
  4. Baby dakujem za rady... určite ich využijem... LEN, ja viem, že niektoré ma tu ukameňujete za to.. ale včera večer som sa už rozrevala... bolí to, páli to, svrbí to... bola som u kožnej a dala som sa na roacutane... je to skrátka zúfalosť, kto nezažil nepochopí... Dám vedieť ako to znášam :/
   Monica, knižočku ma moja svekruša tak si ju požičiam :) Dakujem

   Odstrániť
  5. Lucia, absolutne sa nemas za co hanbit, nie je to tvoja vina. Na nete som citala, ze tento liek mnohych vyliecil z akne, takze ak ho skombinujes so zdravou stravou, dostatocnym spankom (tiez menej stresu!) a hlbkovym cistenim, urcite si cistu plet vybojujes! Nenechaj sa odradit, ak vysledky nepridu hned a dalej bojuj, urcite to zvladnes! :)

   Odstrániť
  6. Dakujeeem za podporu!!! Dodáva mi to viac sily :)

   Odstrániť
 9. ja som nikdy netrpela nejakym extra vaznym akne, co sa tyka mnozstva a tie podkozne sa mi spravili asi dve v zivote. avsak co bol u mna problem - je velkost. ked sa mi spravila vyrazka tak mala priemer aj 2 cm, skratka to bolo vidno aj z 10tich metrov. moja starostlivost o plet v puberte bola priserna. presne tie clean and clear alkoholove pletove vody z ktorych som kaslala len co som otvorila flasticku... a ziadny krem. lebo v ramci vtedajej logiky som si myslela, ze sak naco krem ked mam mastnu plet - prave naopak ju treba odmastit. a neskor presne tie slabo hydratacne gelove kvazi kremy. co ma zbavilo 90% akne bolo...ked sa zacali predavat cistiace gely. seriozne ked som bola mladsia tak nic take nebolo. najprv zacali predavat take co nevedeli aj odlicovat a boli agresivnejsie ako tie terajsie, ale..aj to pomohlo. a bolo jedno aka znacna to bola. co vsak dodnes tvrdim je - ze sa bohuzial nepredavaju pripravky proti akne na suchu, dehyratovanu plet. jednoducho nie kazdy kto ma akne ma plet zaroven aj mastnu. u doktorky som s tym nikdy nebola...pretoze niekto koho poznam bol...a dostal agresivnu alkoholovu vodu smrdiacu na 100 metrov...ze tymto sa natieraj 5 krat denne. a pozooor - akne bolo na chrbte. takze liecbu bolo nerealne praktizovat. casom som zistila, ze kym ide clovek k lekarovi tak si musi vygooglit referencie a zistit si do je zac. lebo niektori sa vzdelavaju, zaujimaju sa o pacienta atd...a niektori len predpisu prvu kravinu co im napadne a dovidenia. ale uvedomujem si, ze v niektorych regionovch, kde maju jedneho dermatologa si skratka vyberat nemozu

  OdpovedaťOdstrániť
 10. já jsem vždycky strašně ráda za tyhle články, protože mě momentálně taky trápí akné a ne jeden, dva pupínky kdesi na obličeji, ale mám poseté celé tváře hnusnými napuchlými boláky a když to zakryju make-upem, tak samozřejmě prosvítají ta červená místa a navíc je ta pleť hrbolatá, prostě hnus :( už to občas psychicky nezvládám, když se podívám do zrcadla a tak jsem šla ke kožní, ta mi prd pomohla, spíš ještě zhoršila, jelikož mi předepsala mast eclaran 10 a neřekla mi, že to nesmí na obličej, ani lékárnice, obě mi řekly plošně na noc!!! tak jsem to tak tři dny mazala a minulou sobotu se vzbudila s popáleným zarudlým čelem... druhý den se to rozlezlo přes celý obličej a já zrovna celý víkend pracovala, takže jsem si připadala hrozně, navíc to svědělo... hrůza... zítra jdu ke kosmetičce a už si zjišťuji všemožné informace, jak tomu více pomoci... mléko od včerejšího přečtení článku vynechávám, ač sýry, mléko, čokoládu miluji ze všeho nejvíc :(

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Skvelý článok, prečítala som ho jedným dychom od začiatku až do konca. Tiež ma akné trápilo a stále trochu trápi, ale zaznamenala som výrazný pokrok. Keď sa tak nad tým zamyslím tak som vlastne radikálne zmenila aj stravu, ale nebolo to z dôvodu akné, ale skôr preto, že som jednak alergická na laktózu a teda z mliečnych jogurtov jem maximálne maslo, syry len veľmi výnimočne, pretože som mala aj isté problémy zo žalúdkom a odvtedy nejem nič mastné, ani údené, jem len šunku, mozzarellu, paradajky, jem aj menej pečiva, pretože aj to mi nie vždy robí dobre, takže tá moja strava sa fakt radikálne zmenila. Vyprážam len v olivovom oleji, obyčajný neznesiem - opäť môj citlivý žalúdok, ale to je na inú tému. Podľa mňa k tomu môjmu zlepšeniu prispelo aj pitie zeleného čaju a vysadenie čistiacich gélov, neviem, zdalo sa mi, že pleť vysušujú a nejako sa mi to akné furt vracalo, takže som spravila radikálny rez a je po všetkom. Avšak jeden problém tu stále je - po vyrážkach mi ostávajú červené fliačiky teda jazvičky, nemám síce tie jazvičky typu diery v tvári, ale neviem si skrátka s nimi poradiť, nič nezaberá, jedine laser, ale to sa nedá praktizovať dlhodobo. Vyrážky sa mi už tvoria len občasne, ale tie fľaky to je zatiaľ prehratý boj.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. V prvom rade by som chcela povedat že maš krásnu stranku. Za druhe tento clanok ma velmi zaujal aj ked som nikdy niak extra s akne problem nemala ale ked sa uz nieco vyhodilo tak to stalo zato. Velka pravda je ze mliecne vyrobky hraju v nasej strave zohravaju velku rolu a nielen ze sposobuju akne ale sposobuju celkovy zapal pokozky, kedze nam prekyseluje organizmus kazdemu sposobi to naco je jeho plet najviac nachylna. Ja vzdy ked som isla ku kozmeticke tak mi hovorila otom ze musim vyradit zo stravy rafinovany cukor a hlavne mlieko a mliecne vyrobky (jedna sa o kravske mlieko) pre mna to bolo velmi tazke kedze ja maso nemusim jest vobec ale mlieko a mliecne vyrobky su mojim milacikom tak som presla na kozie mlieko a vyrobky z ovcieho mlieka. Mne mlieko nielen ze sposobovalo obcasne vyrazky (ktore ked uz boli tak poriadne) ale hlavne mi sposobovalo seberoicku plet. Moj problem som vyriesila podobne ako sa pise v clanku cistenie a strava. Prestala som konzumovat kravske mlieko a moja kazdodenna starostlivost je lacna a jednoducha. Plet si umyjem antibakterialnym mydlom a nakremujem sa kremom Laroche posay co je francuzka kozmetika a ked mam aj tie vyrazky tak vecer si nanesiem na plet prirodnu kozmetiku Saloos konkretne pouzivam levandulovy, je to olej z lisovanej levandule za studena, levandula je velmi ucinna je protizapalova a odporuca sa pre ludi s problemom akne. Moja plet je ako znovuzrodena fresh cista zjednotena. Na umyvanie pouzivam antibakterialne mydlo ktore mi odporucila mamina, pretoze kozmetika vyrobena na umyvanie pleti gely, peny, peelingy mi nerobili dobre a aj vyrobky na citlivu plet ma skor drazdili. Fakt odporucam vyskusat obycajne antibakterialne mydlo vdaka ktoremu vyrazkam nedate ziadnu sancu.

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Ahoj tak odporucala by som ti navstivit stranku medaprex.sk tam maju super mega vyrobky skus si vygooglit alebo precitat recenzie od blogeriek na pore cleansing gel s BHA a AHA kyselinami tak isto aj vitamin A odporucam s retinolom mne to velmi pomohlo :)

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Ahoj, dakujem za clanok. Od zajtra vyradujem mliecne vyrobky a idem sa prekonat, aby som si nestrhavala chrasty a vkuse nerypala do tvare. Chcela by som sa vsak spytat, ci sa takyto "mliecny zakaz" tyka aj rastlinnych mliek? Napr. ryzoveho, sojoveho a podobne. A vyrobkov z nich. Vdaka :) Sona

  OdpovedaťOdstrániť