19.1.14

Retuš - dokonalý vzhľad na počkanie, alebo umelá krása?

Dnes sa pozrieme na zázračné softvéry, ktoré sú používané k úpravám fotiek. Pozrieme sa na ne z pohľadu blogerky (mňa) a aj z pohľadu fotografa, môjho manžela. Nižšie tiež nájdete jednu z jeho fotografií priamo v originály, po výrazných úpravách a tak isto zopár tipov k foteniu. Odporúčame kávu a čaj, je to na dlhšie :).

BLOGERKA

Programy na úpravu fotiek beriem k blogovaniu ako samozrejmosť, aj ich pri úpravách fotiek pravidelne používam. Nie som skúsená fotografka a dobré svetlo nejako stále objavujem. Pomocou týchto softvérov sa vždy snažím upraviť fotky, aby vyzerali čistejšie, jasnejšie a kontrastnejšie. Takýto program je ideálny ak potrebujem odstrániť nejaký fliačik, ktorý som počas fotenia prehliadla. Aj mne sa občas objaví pupáčik, alebo nemá pleť zrovna ideálny stav k foteniu, alebo zabudnem za produktom vlas a pod. Občas retušnem príliš odstávajúce obočie, alebo zľahka vyhľadím pleť, keď sa mi zdá, že svetlo pri fotení zbytočne zvýraznilo tie priehlbinky, ktoré normálne vidieť ani nie sú. Tie z Vás, ktoré majú možnosť fotiť s fotoaparátmi, ktoré sú kvalitnejšie, viete čo myslím, ani ľudské oko nerozozná tak detaily, ako čočka dobrého fotoaparátu. Líčenie ako také, vrásky však neretušujem nikdy ale príde mi zbytočne, aby fotografie na blogu kazili detaily, ktoré v podstate na fotke ani nemuseli byť. Samozrejme v prípade recenzie na prípravok proti akné, alebo korektor, make up, nič neretušujem. V prípade líčenia, kedy ide o líčenie a nie o stav pleti, neporiadny vriedok (ak vôbec aj je) dávam preč.

Vôbec nie je problém v takomto programe dokresliť linku, veľkú časť obočia, tiene, rúž, lícenku, alebo ak ste expert v používaní, nemáte problém vykresliť celé líčenie. Je s tým síce obrovské množstvo práce, ale dá sa to a takéto líčenie by ste možno na fotke ani nerozoznali od líčenia skutočného.

Pri fotení produktov, občas treba zvýrazniť písmo, pridať kontrast, vybieliť pozadie,aby produkt vynikol lepšie a na takéto veci sa mi tieto programy zdajú ideálne. Na blogoch v prvom rade hľadám kvalitné informácie, ale tiež sa nerada pozerám na tmavé fotky líčenia (alebo produktov), kde potom líčenie ani nevynikne, farby nie je dobre vidieť a pod.. 

K upravovaným fotkám líčenia v reklamám sa staviam skôr zo záujmom. Nemám 5 rokov, aby som nevedela, že vo výsledku produkt (tvár a telo modelky) v reklame nikdy nevyzerá ako v skutočnosti, takže ma to v konečnom dôsledku ani nevzrušuje. Beriem to ako nutný marketing, pretože vieme presne čo predáva :). Na strane druhej chápem tlak vyvíjaný na ženy, ktoré aj keď vedome si uvedomujú, že realita je niekde inde, začínajú o svojej kráse pochybovať, alebo sa snažia choro napodobniť výsledok reklamy. Nebezpečná vec, pre mladé dievčatá a pre ženy, ktorým chýba sebavedomie. 

FOTOGRAF


"Správna fotka nesmie byt upravovaná a retušovaná, kedysi sa fotky neupravovali". 

Tak s takýmto kváziumeleckým nezmyslom erudovaných fotocvakačov sa stretávam už našťastie pomenej. Fotky sa upravovali a retušovali od svojho vzniku a retuš bola súčasťou aj doby minulej, keď sa móda, glamour, portréty... fotili na film. Len o tom nik nevedel, pretože techniky to boli veľmi zložité a hardvér vlastnilo a ovládalo len zopár ľudí (napríklad sa používali špeciálne výbojky na zafarbenie, potom svetlom alebo sa priamo štetcami fotky upravovali pri vyvolávaní).

Nikto nie je dokonalý. Napríklad nádejná modelka, nevesta, blogerka :) si zamlsala na čokoláde a na druhý deň (kedy sa fotí) sa jej vyhodili na tvári vyrážky, alebo prehýrila noc a pod očami má výrazné kruhy, alebo ideálne oboje naraz :). Našťastie sú tu programy, ktoré dokážu zázraky (v skúsených rukách).

Programy na úpravu fotografii používam vždy.V prvom rade je to RAW konvertor, ktorý zo surovej našedlej fotky dokáže vytiahnúť z tieňov a jasov detaily, o akých sa klasickému JPGu ani nesníva. Fotka z RAW konvertoru nevyzerá nijak lákavo, ale obsahuje ohromný objem informácii, ktoré sú potrebné na neskoršie úpravy. Druhy krok je väčšinou Photoshop, kde sa zameriavam na všetky ostatné veci ako je farebná úprava, retuš pokožky a jej zjemnenie. 

Niektoré si možno poviete, že "Na čo zjemňovať pleť, ja to na svojich fotkách nepotrebujem". Áno, ak sa fotíte mobilom, alebo malým kompaktom, určite to nepotrebujete, pretože sa Vám zlejú všetky detaily do jednej zašumenej masy. Kvalitná technika je bohužiaľ dvojsečná zbraň. Ako vie zachytiť dokonalosť, tak isto zachytí aj nedokonalosť. To prve treba zvýraznit a a to druhe zase potlačit. Všetko ale iba do istej miery. Najlepšia úprava je taká, ked ju nie je vidieť. Potom si slečny myslia, že takto krásne vyzerajú aj normálne. To je najväčšia pocta :). Ale sú skupiny žien, ktoré vždy spoznajú, že bola retuš robená a chcú napríklad ubrať. 

Ešte a ešte raz sa dostanem na začiatok. Odhadnúť správnu mieru postprocesu je kľúčové. Napríklad väčšinou mám úplne iné priority ako má Monika. Ona vníma veci, ktoré nevidím ja a naopak (napríklad detaily líčenia verzus kompozícia fotky). Tak isto je veľký rozdiel  či sa fotí portrét kamarátky (svadba, rodina, ...), alebo komerčná móda či reklama. Portrét odráža skutočnosť, kde si nemôžem dovoliť výrazne zasiahnúť do osoby na fotografii. Pri móde, alebo reklamách je väčšinou osoba na fotografii iba nástrojom na zobrazenie a vyjadrenie niečoho úplne iného (produkt) a tak sa môžu používať oveľa väčšie úpravy. 

V každom prípade tieto programy sú nutné a žiaden komerčný fotograf sa bez nich nezaobíde. Úprava a retuš tváre je umenie a byť v tom dobrý, znamená roky makania, znalosť základov líčenia, poznať aké svetlo na akú tvar je vhodné. A samozrejme mať cit rozoznať, čo je vlastne zámerom celej fotografie.

V skratke aj o mužoch. U nich je to trošku iné, maximálne sa odstránia vyrážky, ostatné nedokonalosti sa ponechávajú. Chlap ma vyzerať ako chlap a nie ako "bejbybooj". Ostré a tvrdé rysy, silný kontrast, to robia muža mužom (aspoň teda na fotke :)).

Tiež sme Vám na ukážku prichystali portrét, ktorý vznikol pri tomto fotení. Pri fotení som sa snažila samozrejme pózovať a riadiť sa Alešovými pokynmi, ale práve táto fotka vznikla trošku neplánovane. Pri nastavovaní svetla a fotografický cvak som nečakala. Pri úpravách sa mi ale zapáčila a vybrali sme ju práve k tomuto článku, aby ste aj vy videli, čo sa dá aj z nie práve najlepšieho cvaku vytiahnúť.


ÚPRAVY FOTOGRAFA

Ako prvé som odstránil vlasy na tvári a drobné nedokonalosti pokožky. Úplne som dal preč tzv. vačky pod očami, vrásky som potlačil, ale zároveň ponechal. Okrem vrások na krku, ktorých odstraňujem vždy. Farba zubov ostala pôvodná, zdali sa mi dostatočne biele. Nasledovala najťažšia a najzdĺhavejšia časť a to retuš ako taká. Pri tejto fotke to bolo ozaj ťažké. Svetlo je spredu, tvár je symetrická ale je naklonená, takže urobiť obe strany tvare rovnako je dosť ťažké. Navyše, po dvoch hodinách úprav bez prestávky, som už nevedel, čo je dobre a čo zle :). Ďalej som mierne zvýraznil oči a pridal lesk na perách. Na záver som fotku zrezal, zmenšil, lokálne zaostril (oči a pery). Výsledná retuš je už príliš, ale Monika chcela túto fotku použiť práve kvôli kontrastu medzi originálom a upravenou verziou.


odporúčam rozkliknúť na celú obrazovku, kvôli detailom
A na záver zopár jednoduchých a rýchlych tipov k foteniu a úpravám fotiek:

AKO NA RETUŠ A FOTENIE

1. Obloha bez priameho slnečného žiarenia je výborný zdrojom mäkkého svetla. Foťte sa otočené k oknu. Čim bližšie k oknu, tým bude svetlo mäkšie. A čím mäkšie svetlo, tým menej retušovania Vás bude čakať, pretože čím mäkšie svetlo, tým je menej vidieť nedokonalosti tváre. 

2. Foťte sa na dlhé ohnisko (čo najväčší ZOOM). Ak sa fotíte samé (bez statívu), natiahnite ruky čo najďalej od seba a zozoomujte. Inak budete mať veľmi veľký nos, malé uši a zdeformovanú tvár :).

3. Vždy foťte na najväčšiu kvalitu. Formát tiff alebo RAW sú najlepšie (ale nezabudnite na inštaláciu správneho programu napr. Adobe Camera RAW, Lightroom a pod.- tieto programy Vám skonvertujú tento formát na zrozumiteľnú podobu aj pre ostatné aplikácie, stránky, programy). 

4. WB (vyváženie bielej) si na fotoaparáte nastavte na "Zamračené", alebo "V tieni" (ak sa fotíte napríklad pri okne). Pri správnom nastavení sú farby intenzívnejšie, nezanikajú a sú reálnejšie. Výsledná fotografia potom nemá žltý ani modrý nádych a farby nie sú ovplyvnené práve týmto podtónom. 

5. Farba pokožky musí tiež vyzerať prirodzene. Je lepšie mať pleť menej farebnú a svetlejšiu. V prípade že chcete zvyšovať kontrast fotky, vdy choďte do svetla. Nebojte sa ho, určite to bude vyzerať lepšie. Kontrast vždy nastavujte až pred finálnym zmenšovaním fotky. 

6. Na retuš používajte klonovacie razítko (majú ho aj najlacnejšie programy), alebo ešte lepšie špeciálne nástroje. Napríklad ako má Photoshop (PS), ktoré sú vytvorené priamo na retuš pleti (napr. spot healing brush). Ak PS nevlastníte, skúste nasledujúci link https://pixlr.com/editor/

7. Pri úpravách fotiek si robte prestávky. Oči sa tiež vedia unaviť a môže sa tiež stať, že čo sa Vám páči dnes, nemusí sa zajtra. Takže s kľudom a rozvahou. 

8. Menej je viac. Začnite s jednoduchými úpravami. Popri úprave si porovnávajte originálny snímok s jednotlivými úpravami, ktoré ste už medzičasom na fotke spravili. A vždy si originály zálohujte. 

9. Majte jasnú predstavu, čo chcete urobiť. Ľahko sa Vám môže stať, že sa stratíte v nekonečných úpravách a kombináciách, čo v konečnom dôsledku už nemusí vyzerať dobre. 

10. Po úpravách fotku zmenšíte a jemne zaostrite. Ostré by mali byť hlavne oči a trochu pery. Výsledné fotky si ukladajte vo formáte JPG.

Dnes bol článok trochu rozsiahly,tak dúfam, že ste sa dopracovali až sem :)
Takže aký máte názor na takéto programy? Ste v skupine, ktorá ich neuznáva, označuje ho za nepotrebný a viac menej marketingový výmysel spoločností, ktoré nám chcú niečo predať , alebo ho akceptujete ako nutnosť, ktorá k úpravám fotografie patrí? Ak sa to samozrejme s jeho používaním netlačí do extrémov. Ako vnímate jeho použitie na blogoch a ako takto upravované fotografie ovplyvňujú Vaše vnímanie produktu a líčenia? A posledná otázka, čo si myslíte o retuši tejto fotky?
Teším sa na Vaše komentáre! Alebo aj otázky, budeme odpovedať obaja :).

31 komentárov:

 1. Asi přesně tak. Nejsou mi čtyři, abych nevěděla, že ty modelky a herečky jsou bez make-upu nic moc (a to mi ani nemusí štamgast v hospodě říkat, že mě rád vidí, že pracoval v Praze a ty modelky jsou bez líčení škaredé jak pondělní cesta do práce).

  Proto nefotím portréty. Upřednostňuju focení „na master" - to znamená stisknu spoušť a hotovo. Ty ses v článku nad tímto přístupem zděsila, ale je nutno uvést, že když fotíš člověka, automaticky se předpokládá, že z každého uděláš Claudii Schiffer a dělej si co chceš. Na krajinu, dokument a detaily stačí jenom změřit expozici:-).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. v tomto trosku aj nesuhlasim, pretoze uz som videla dievcata modelky, ktore aj bez retuse a bez makeupu vyzerali krasne, boli zaujimave, ale samozrejme tiez take, ktorym akoby chybala ta vnutorna krasa a potom po odmalovani neslo z nich uz nic ... je to velmi individualne.

   k reportaznym fotkam, dokumentom, k fotografiam prirody sa doma obaja staviame inak, je to uplne iny typ fotografie, v clanku bola priorita najma licenie :)
   Ale ocenujem tvoj sposob fotenia, pretože v dnesnej dobe, kedy nie je problem zmazat akukolvek zlu fotku, sa cvaka obcas ostosesto a nic poriadne z toho :) Malokto vie spravit dobru foto, ktora ma feeling uz na prvy cvak a to ani nemusi byt dokonala expozicia a kompozicia napriklad :)

   Odstrániť
  2. Tiež nesúhlasím, manžel má kolegu fotografa a fotí prekrásne krajiny - viď tu: http://www.tip66.com/Slovensko_01.html a vravel, že upravuje farby, kontrast a pod. v postprocese.

   Odstrániť
 2. Retuš je dobrý sluha, ale špatný pán.
  Viz bod 8. Méně je více - tato retuš je už odpravdu velmi přehnaná, zcela se ztratily přirozené rysy obličeje a struktura pleti, zůstává vzhled gumové masky a podivná plochost.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ale Monika píše v článku, že to pre kontrast prehnali;)

   Odstrániť
  2. Absolúútny súhlas s výrokom, áno retuš je prehnaná, ale to bolo jej účelom :)

   Odstrániť
 3. Skvelý článok, som už na FB pokukovala, keď si bola v štádiu písania, že kedy to bude;) Pre mňa ako začiatočníčku pri fotení a dvojmesačnú majiteľku zrkadlovky skvelé rady. Rada by som svoj blog v budúcnosti tiež obohatila fotkami, už sú na blogu i prvé lastovičky s chybami.
  Čo sa týka úprav foto, ja nie som proti úpravám, ktoré sú urobené s citom, pri ktorých sa nezabije osobnosť človeka. Mám rada čisté fotografie, a rada by som sa naučila fotiť, aby som upravovala čo najmenej. Avšak väčšinou vždy je potrebný nejaký doťuk v RAW. Hoci aj fotiť na film má čaro, sme v dobe digitálnych foto, tak prečo nie? ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D chcela som ho pôvodne až zajtra postnúť, ale potom som si povedala, že prečo Vas nepotešiť niečím dlhším na čítanie už aj v nedeľu :)
   Fotky nemusia byť pekné ak sú dokonalé. Dokonalosť je síce fajn, ale nie vždy zaujme :) A resne, ak mám možnosť fotku upraviť, tak prečo nie, aj keď napríklad len rodinnú foto, určite bude krajšie zarámovaná na stene bez vyrážok, ako s nimi :)

   Odstrániť
 4. Ha, to jsem moc ráda, že nejsem jediná, které na fotce občas trčí chloupky z obočí:-D
  Jasně, pryč s kruhy pod očima, vypadá to perfektně ta fotka po úpravě. Vynikne líčení a o to jde..
  Já se fotím právě sama a někdy je to fakt děsné, mám pocit, že mi ruka upadne.. Takže ruku mít co nejdále od obličeje, jasně...
  Určitě jsem se něčemu přiučila a vyzkouším:)
  Povedla se Vám moc článek, klidně bych brala časem zase nějaký na toto téma!:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. jezis, ani nevrav, aj som ho parkrat ostrihala, ze sa to zlepsi, ale nezlepsilo, tak musim fixovavat gelom. Ale aj tak je obcas nepodarene, hlavne z boku :D Aj ja sa fotievam sama, len nie zrkadlovkou, to si ani neviem predstavit dobre, tiez by ma asi ruka bolela, ale fest. Niečo ešte v budúcnosti pridáme, aspoň nejaký základný postup

   Odstrániť
 5. super návod a ta upravená fotka (před a po) je teda dokonalá, nádherná ukázka toho, jak se dá kouzlit.
  Once Upon a Time

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. dakujeme, ze je navod nápomocny teší :)

   Odstrániť
 6. Moni dakujeme za clanok tebe aj manzelovi - ja by som kludne privitala aj serial o tychto veciach.
  K tej retusi - na blogu dlho som tomu odolavala, zacala som sa s tym hrat len nedavno, aj to su skor experimenty a co sa tyka fotiek tvare, uprava je minimalna a nie na vsetkych fotkach, nie vzdy mam cas sa s tym vyhrat.
  Skusenost s opacnej strany, ked som bola fotena ako objekt niekym inym - bolo zaujimave sledovat, ako ma kazdy fotograf inak nastaveny strop na mieru retuse. Niektory ho mali tak vysoko, ze som sa potom vo vysledku obcas ani nespoznavala. Je fakt, ze upravami sa da z povodnej fotky vytvorit takmer ina osoba.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. rozmýšlali sme že by niečo ešte prichystali, aspoň tie základné úpravy, pretože fakt občas stačí málo a fotky chytí oveľa lepší vzhľad, pre blogerky by to bola asi aj celkom dobrá pomoc. Viem, čo som stvárala ja, keď som sa to učila s pomocou manžela, nie to ešte sama :)
   hej hej, presne, strop retuše. My sme na fotke neupravovali napríklad proporcie tváre, ale aj to nie je problém a vtedy ešte len začína zábava, takže si viem predstaviť ako si sa videla. Ja sa na tejto vďakabohu ešte spoznávam. A čo si fotila?

   Odstrániť
  2. tak rozne, exterierove aj interierove.

   Odstrániť
 7. Více se mi líbí originální fotka :-) Je na ní vidět realita a né přehnaná retuš, jinak ti to sluší moc :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Dakuje, aj mne sa original pozdava viac, ale chcela som vyskusat ako to vyzera, ked sa to prezenie

  OdpovedaťOdstrániť
 9. S týmto článkom si mi veľmi pomohola a po skúškovom si ho znova prečítam a aponastavujem si niektoé vecičky :) ďakujem :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. nie je zač, sme radi že sme pomohli, alebo teda pomôžeme, o skúškovom :)

   Odstrániť
 10. Já proti retuši nejsem. (Ač nejsem zastánce toho, že člověk má vypadat jako plastová karikatura sebe sama.) Tak pokud vyškrtneme retuš, tak kde je hranice toho, jak se zobrazí skutečná realita? Tak je nepřípustné pro portréty osob (kde je to asi nejmarkantnější) se i líčit? Stačí správné světlo, správný úhel. Fotka je jen maličký výsek skutečnosti. Když fotíte v přírodě kytku a čekáte na to správné přirozené světlo, taky zachycujete jen kratičký moment a potom už všechno vypadá jinak. Tak kde je rozdíl, jestli si modelku v ateliéru namalujete, nasvítíte, natočíte do příslušné pózy a ve finále ještě přeretušujete. Fotka je pro mě umělecké dílo a je buď dobrá nebo špatná. Nerozlišuju fotku upravenou nebo neupravenou.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. dakujem za nazor, podla mna fotografie nikdy nie sú realita, pretoze vzdy ma fotograf fotkou moznost nieco zmenit, ci uz svetlom napriklad, alebo sa z fotenej reality vyreze iba cast a fotka tak chyta uplne iny zmysel. Je to skor umenie, kedy fotograf predstavuje svoju realitu, aj ta je velmi subjektivny pojem. Ale beriem, ze fotka moze byt len dobra alebo zla a nezalezi tam na retusi a vlastne na nicom inom, iba na schopnosti fotografa.

   Odstrániť
  2. Pravda, to připomínáš správně, že je v tom i subjektivní postoj fotografa. Co chce, aby bylo viděno a jak chce, aby to bylo viděno. Ono stačí obyčejná fotka na blogu, žádná z nás se nebude fotit z takového úhlu, ze kterého je přesvědčena, že jí to nesluší, poněvadž vyniká křivý nos. :-) Stejně tak jsou holky, co odmítají fotit líčení ve chvíli, kdy se jim udělá pupínek a nafotí ho, až se jim pleť zase spraví. A dá se to ještě brát za přípustné upravení reality nebo už nikoli? Těžko říct. :-) Dost složité, tak se prostě jen podívám na fotku a buď si z ní dokážu něco vzít, líbí se mi a s autorem souzním nebo ne. :-)

   Odstrániť
 11. vdakapanubohu za photoshop...

  btw. jedna sefredaktorka raz poznamenala - nikto nevyzera tak ako tie modelky v casopise. ani ony same nie. :))))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. inak, ludia v casopisch tí musia mať hranice retuse posunute az neviem kam, bolo by zaujimave byt tak na retušovacej porade v elle alebo v emme, kdekolvek :)

   Odstrániť
 12. mne sa najviac paci citat si tie clanky o nepodarenych retusiach, urcite to poznas :))
  fotim a tiez retusujem ale nikdy nie tak aby to bolo vidno (asi tak ako to popisujes ty v clanku - odstranit nedokonalosti pleti, pridat kontrast atd). vzdy sa snazim zachovat prirodzenost. niektori fotografi/grafici to ale naozaj prehanaju, pamatam si na triedne fotky z fotenia na maturitne tablo - vyzerali sme asi ako ty tu na tejto retusi :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ano ano, samozrejme ze poznam :) obcas sa ani nestiham divit :)
   no toto napriklad nepochopim, ze preco ma fotograf potrebu takto vyrezne retusovat mlade baby a este k tomu na fotke na tablo ... pochopim zaklad ale mladu plet :)

   Odstrániť
 13. S tou retusou je to velmi zlozite. Na retusovanych fotografiach ma zlosti hlavne to, ze nam podsuvaju nieco, co nie je realne. Mnoho dievcat, ale aj zien sa potom marne snazi o dosiahnutie takejto neprirodzenej "dokonalosti" aj v beznom zivote. A to samozrejme nie je mozne. Myslim si, ze velakrat su potom kvoli tomu nestastne a vnimaju sa ako "skarede". Ale to skor plati na taku tu prehnanu retus. Pokial sa foto upravy naozaj len trochu, tak proti tomu nic nemam. Ten priklad s tvojou fotkou je dobry na ukazanie toho ako si sa na tej retušovanej fotke uplne stratila, vobec to nie si ty. Len taka umela tvar bez duse.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ano, presne tak, dufam, ze to bude aj trosku vychovne, aby si niektore dievcata uuvedomili, ze dokonalost nie je vyhra a kazda zena je krasna, staci ze je krasna vnutorne :) ale to mam pocit ze sa v dnesnej dobe asi ani velmi nenosi :) staci vyzerat dobre navonok

   Odstrániť
 14. Fotografiu vnímam ako druh umenia, preto sa nepozastavujem nad tým, keď sú portréty retušované, príde mi to ako samozrejmosť. Veď ani panovníkov v minulosti nemaľovali s celulitídou či vyrážkami... :D Samozrejme, prehnaná retuš sa mi nepáči, ale je smiešne zvaľovať vinu na fotografov, že si ženy menej veria alebo sa snažia byť dokonalé, veď je jasné, že fotka je fotka... Každopádne veľmi zaujímavý článok, a ak som to ešte nespomenula, fotky a líčenie z predošlého príspevku sú veľmi pekné! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. nemyslím si že je to smiešna, nie každá žena má dostatok sebavedomia na to, aby si v hlave vedela ujednotiť, že tá retuš ktorá sa teraz prezentuje nie je realita. Osobne s tým problém nemám, ale už som sa s tým stretla aj osobne, preto bol tento článok napísaný, aby si aj tie ostatné ženy vedeli predstaviť že takto to je a funguje :) a ďakujem :)

   Odstrániť