28.10.13

Ako a prečo som sa stala vegánkou

VEGÁNSTVO

Vegánstvo je predovšetkým spôsob stravovania, ktorý vylučuje konzumáciu živočíchov a živočíšnych produktov (mäso, mlieko, syry, vajcia a väčšinou aj med [1]), ale často aj filozofia a životný štýl, ktorý odmieta akékoľvek využívanie živočíchov pre potreby ľudí.
Motiváciou pre tento štýl výživy či života sú najčastejšie zdravotné, environmentálne, náboženské či etické a morálne dôvody s ohľadom na práva zvierat. [2] Príčinou znepokojenia je nehumánny spôsob veľkochovu zvierat, testovanie liekov na zvieratách, znečistenie životného prostredia a pod. Zdroj

Dnešná téma bude asi pre niektoré z Vás asi veľmi kontroverzná a nebude pochopená, takže v prvom rade by som Vás chcela poprosiť o slušnosť a toleranciu medzi sebou a tak isto aj k môjmu spôsobu stravovania. Momentálne cítim, že takto je to správne a že robím svojmu telu dobre. Neodsudzujem akýkoľvek iný spôsob stravovania. Každý si je za svoje zdravie zodpovedný sám a akýkoľvek spôsob žitia, pri ktorom mu je dobre, je zdravý a šťastný, je ten správny!

Predpokladám, že sa tu objaví aj zarytý vegán, ktorý bude mať pripomienky k tomu, že ako si to doma veganíme, keď používam testovanú kozmetiku, alebo nežijeme podľa všetkých zásad vegánskeho života (odmietanie korporácií, ktoré podporujú utrpenie zvierat). K niektorým veciam, človek dospieva postupne. Úplne prirodzene sa obzerám po netestovanej kozmetike, hľadám si prírodnú kozmetiku, snažím sa šetriť životné prostredie, nakupovať lokálne a hlavne dali sme doma domov trom kocúrom, ktorých nikto nechcel. Tieto všetky aspekty, vo mne vytvárajú pocit, že idem dobrým smerom ... možno nie je dokonalý podľa vegánských tabuliek, ale vyvoláva vo mne pocity, že to čo robím je správne.

Ďakujem za pochopenie a hor sa na tému, ktorá na Facebooku zaznamenala celkom zaujímavé ohlasy :). 


ROZHODNUTIE

Od svojej puberty, som si držala stabilnú váhu, plus mínus 57-58 kg, žiadne vyrážky a žiadne problémy s trávením. V lete 2005 som odišla na niekoľko mesiacov do USA. Ako fanúšik všetkého mliekového a hlavne sladkostí typu cookies a spol, som si po návrate domov so sebou, okrem materiálnych nákupov pribrala do lietadla aj 12kg navyše na mojom tele. Celkom slušný výkon, za tak krátku dobu, však. 

Po návrate domov, zo mňa 5 kg spadlo behom prvých dvoch týždňov. Ostatné sa ma držali ako kliešť. Aby som nebola veľmi zdĺhavá, za týchto pár rokov, som si diétami a urputným snažením, dať tie americké kilá preč, vypestovala celkom solídnu schopnosť vytvárať si JOJO efekt. Váha kolísala od 57 kg do 68 kg. Pri výške 163 cm, myslím, že už solídny extrém. Počas tejto doby som vyskúšala všetky tie skvelé diéty, ktoré zaručene fungujú (vďakabohu rôzne koktejly a tabletky ma obišli veľkým oblúkom). Medzi tým som veľa cvičila, občas až príliš, nenechávala telo odpočívať, nepočúvala som ho, jedla veľa sladkostí, veľa jogurtov a syrov a cvičila a cvičila. Samozrejme efetk žiadny, až som sa na začiatku tohto roka dopracovala ku krásnym 68 kilogramom. Spolu s týmto skvelým číslom ma sprevádzalo pokazené trávenie, kedy na veľkú (ako toto slušne napísať? :)) potrebu som chodila raz za 4 až 7 dní, mala som permanentne po každom jedle nafúknuté a tvrdé brucho, a jeho bolesti boli mojim každodenným sprievodcom. 

V marci tohto roka som sa obula do tabuliek a začala študovať, ako telo funguje, čo potrebujem. Zmenila som svôj spôsob stravovania asi o 100 stupňov. Nasadila som veľa zdravej stravy, podľa ukážkovo vyrátaných výživových tabuliek som jedla, všetko ako som mala - bielkoviny, tuky, sacharidy - v živočíšnej aj v rastlinnej forme a dala som dole 4 kilogramy. Korčuľovala sa, cvičila Jillian, 30 dňové výzvy, prechádzkovala a trávenie ostávalo stále rovnako zlé. 

Už dlhé roky, som dosť veľkým odporcom lekárov a liekov. Nemám ich rada, vysadila som hormonálnu antikoncepciu a tabletku som do seba dala ani neviem kedy naposledy. Môj plán ako sa zbaviť bez pomoci lekárov problémov s trávením (podľa preventívnych prehliadok, som bola zdravá ako repa) zlyhával na plnej čiare až dovtedy, kedy som postupne nezačala vylučovať niektoré potraviny.

Prvou potravinou, ktorá prišla na odstrel bolo mlieko. A čuduj sa svete, na chvíľku som telo potešila a bolo mi skvelo. Po pár dňoch sa problémy začali vracať znova a tak som sa rozhodla minimalizovať aj mäso. Klasickým mäsožravcom som nikdy nebola, v mladosti sme doma veľmi mäsa nejedli, a ani sme neboli vychovávaní k tomu, že bez mäsa sa skrátka najesť nedá. Ak ste mi dali vybrať medzi šalátom a rezňom, určite by som si vybrala práve šalát. Vylúčenie mäsa nepomohlo, bielkoviny som sa snažila nahrádzať jogurtami, tvarohmi, syrmi. Nepomohlo.

Medzitým sme doma s manželom začali viesť dosť veľké debaty o spôsobe stravovania, ako sa stravujú iné kultúry, či sme vôbec uspôsobení na spracovanie živočíšnej potravy, a podobne. Manželov otec je tiež veľkým zástancom takého stravovania, takže nejaké tie rady a odporúčania sme čerpali aj od neho. Počas práce sme si linkovali zdroje, ktoré sa zaoberali vegánstvom, zdravou stravou, zvažovali pre a proti až jedného dňa (dátum som si ale zabudla zapamätať :)) som vyhlásila, že od večere veganíme. Samozrejme tomu predchádzalo celkom intenzívne študovanie potravín, vitamínov, zdrojov. Takže teória bola a my sme sa vrhli na bezživočíšnu stravu.


ZAČIATKY

Boli samé o sebe dosť vtipné. Doma sme si rozdelili bojovne domáce práce, tak aby som sa naplno mohla venovať vareniu a nakupovaniu vhodných potravín. Pretože pri vegánstve si len tak niečo na zobnutie nekúpite (pokiaľ sa nesnažité o surovú stravu - aj keď teda čím ďalej veganíme, tým viac "surovostí" jeme). Manžel je polievkový a má rád teplú stravu, takže varenie sa muselo otočiť úplne iným smerom. Teda, spätne, keď si to tak utrieďujem, bola som asi trošku psycho, pretože v  obchodoch som kombinovala, študovala zloženia a z nákupov sa stávala celkom slušná časová záležitosť. Obzvlášť keď ešte lietate z obchodu na trh, medzi tým, nejaký ten obchod so zdravou výživou, bývame na malom meste, niektoré potraviny bola celkom fuška objaviť, Ale darí sa! :).

Určite Vás ako prvé napadlo, čo jeme, keď nič nejeme :). Zeleninu, ovocie, orechy, strukoviny, obilniny, cestoviny, zemiaky, ryžu, .... môžem pokračovať a pokračovať, začnite si nakombinovávať a zrazu dostanete milión nových jedál a milión skvelých kombinácií. Odkedy sme začali sa náš jedálniček radikálne zmenil a objavili sme plno skvelých nových jedál a tiež sme zistili, že nie je vôbec ťažké spraviť aj alternatívu klasických jedál. Vo vegánskej verzii oveľa chutnejších ...

Nepociťujem žiadnu chuť na jogurty, tvarohy, ktoré som spotrebovávala na litre, mäso vôbec. Skôr sa občas prichytím, pri tom, že mi boxy s mäsom začínajú dosť smrdieť. Asi pred troma týždňami som však dostala príšerne nezvládateľnú chuť na punčový rez (môj naobľúbenejší koláč na svete) a zázvorníky, ktorých bolo u nás v chladničke mraky, z výslužok po svadbách. V rámci teórie daj svojmu telo, to po čom túži, som si dala. Dva punčáky a nejaké tie zázvorníky. Toto prejednie mi spôsobilo ľahkú otravu jedlom, pretože tak zle mi nebolo mesiace. Takže asi nikdy víc. Telo občas vie oklamať :).

O jedle, nákupoch by vydalo aj na samostatný článok, preto sa touto témou budem zaoberať podrobnejšie v budúcnosti. Na ukážku na raňajky si dáme vločky, ovocie, oriešky s rastlinným mliekom, alebo vegán tousty, rôzne pomazánky, zeleninu, desiata väčšinou ovocie, alebo nejaké orechy. A obed a večera, buď kopa zeleniny, šaláty, alebo klasické ryža, zemiaky, cestoviny (bezvaječné), strukoviny, tofu, seitan, polievky, prívarky, ... je tisíc možností :).

Čo sa týka fyzickej kondície mojej aj manželovej, zmeny sme pociťovali totálne odlišne. Manželovi nebolo vôbec nič a ja som sa trápila s únavou, bolesťami hlavy, zlou pleťou. Dostala som sa do stavu, kedy som jeden týždeň, prudko uvažovala, že s tým seknem, pretože ten prechod bol pre mňa veľmi ťažký. Našťastie, som bola v kontakte s jednou skúsenou vegánkou Martinkou, ktorá mi veľmi v tomto pomohla, radila mi, čítala moje litánie a divné otázky. Až sa to jeden deň otočilo a ja som začala zisťovať, že mám viac energie,  vôbec nie som unavená, pleť sa čistila, kilá zo mňa padali, bez toho, že by som sa obmedzovala v jedle. Bola a stále som kľudnejšia, spokojnejšia a viac sa zo všetkého teším. V podobnom duchu mi zmeny v živote opísal aj Aleš. Kvalitnejšie spí, žiadne poobedné schrupnutia, je kľudnejší. Ešte pridávam bonus v podobe zmiznutia menštruačných bolestí, kvalitnejších vlasov a pevnejších nechtov.

Vždy som bola zvyknutá veľa cvičiť. Silovo, potrebovala som zo seba dostať energiu, stres. Po prechode na túto stravu sa mi spôsob cvičenia veľmi zmenil. Ostala som zatiaľ verná volejbalu (pretože ten je mi je zdrojom neskutočnej zábavy a odreagovania sa) a pomaly, ale iste, sa obzerám po jóge. Stále som vo fáze, kedy váham, ale predpokladám, že to s ňou dopadne ako s našim vegánstvom. Jedného dňa skrátka pôjdem  a hotovo. Raz za čas si doma zatancujem, vypeckujem hudbu, čosi kdesi upracem popri tom, častokrát sa len tak naťahujem a je mi fajn. Snažíme sa pridávať viac prechádzok po vonku. Aleš tri krát do týždňa posiluje a je mu dobre tiež :).

Určite je myslím podstatné spomenúť, ako sa k tomu postavilo naše okolie. Asi 90% reakcií bolo skeptických, odmietavých, výsmešných alebo útočných. V mojom svete, v zmysle, "Ži a nechaj žiť" to bola celkom slušná facka od života. Ale prebralo to! Naučilo ma to väčšej tolerancii. Kto sa zaujíma, tomu úprimne odpoviem, urážky a narážky ignorujem, alebo sa už iba usmievam.

Alešova mamina nám už začala pripravovať vegánske nedeľné obedy, moja mamina sa už tiež pomaly zaujíma, kolegyni som hlavný poradca v obchode, čo áno a čo nie (éčka a spol, kalórie).Častokrát mi okolie nosí prebytočnú zeleninu a ovocie, lebo vedia, že u nás sa to spotrebuje.Toto je len zopár príkladov, ktoré všetky tie negatívne reakcie vedia celkom slušne potopiť.

Častokrát si ľudia obhajujú neschopnosť začať so zdravším stravovaním pomocou financií. V tomto prípade je to dvojsečné. Pretože ak máte domáce zdroje zeleniny (alebo super okolie) uštetríte na strave práve vďaka tomuto. Strukoviny, obiloviny, ryža, zemiaky vôbec nie sú drahé. My sa doma tiež občas rozšupneme a vieme si zakúpiť vegánske špecialitky, ktoré nie sú veru lacné, ale ak sa stravujete z bežne dostupných potravín, finančný ropočet na potraviny Vám to len zníži. Zrátajte si, koľko Vás stojí obed pre štvorčlennú rodinu: klasika mäso, príloha, šalát k tomu a porovnajte si to s cenou napríklad šošovicového prívarku so zemiakmi pre 4 osoby. To je len príklad.

Suma sumárum, zdravotný stav na pocit je u oboch perfektný, mňa čakajú krvné testy (pre moju istotu). Dávame si pozor, čo jeme, aj keď manžel občasne poruší :). Takže u mňa žiadne nafúknuté brucho, žiadne problémy s trávením, na veľkú chodím ako hodinky aj tri krát do dňa a ja sa po rokoch cítim, ako 15 ročná :).

Posledná a veľmi podstatná záležitosť. Vegánstvo ako také, Vám nezaručí zdravý spôsob života, treba si čo to naštudovať aj o potravinách. Nie je problém sa dopátrať k ľuďom, ktorý s tým museli seknúť, pretože im začali chýbať niektoré dôležité vitamíny. Je to spôsobené nesprávnymi kombináciami jedál, nedostatočným príjmom vitamínov. Vegánsky sa dá stravovať veľmi nezdravo. Ale po tom čo viem, si myslím, že tento spôsob stravovania je naozaj pre každého, bez výnimky. Všetko potrebné čo vaše telo vyžaduje, je človek schopný spracovať z rastlinnej potravy. 

Ak Vás vegánstvo zaujalo, zopár stránok, kde sa dozviete niečo viac:
Web o vegánstve
Vegáni na FB
Vegánska kuchárka na FB

Blogy: VegandeliciousDewiiVeganontheplate, Čajová a čerstvo aj Evka z The life of Ceady

Manželove miery: 91 na začiatku roka (obmedzil mäso na minimum), 82 na začiatku vegánstva, teraz 77 
A moje: Tieto vianoce 68, na začiatku vegánstva 63 a teraz 58 kg 

Doplnené 29.10.2013: moja tvárová premena a manželove a moje váhové miery :) 


ČO ĎALEJ

V budúcnosti Vás čakajú moje úvahy, nákupy, výsledky mojich krvných testov (pre fajnšmekrov:)), ukážky našich jedál, odporúčania na vegánske reštaurácie, netestovaná vegánska kozmetika (a nie len Alverde), súťaž o Test potravinovej intolerancie a aj jeho recenzia (bude krv! :)) a všetko, čo ma na vegánstve baví a bude baviť aj Vás. Sama sa stále učím, skúšam, učím sa kombinácie potravín, ako telo spracováva jednotlivé potraviny, takže v budúcnosti možno aj niečo o tomto. Samozrejme, líčenie a kozmetika ostávajú jednotky na blogu!

Som veľmi zvedavá, ako sa k tomuto postavíte, teším sa na Vaše názory a ak zaryté "mäsožravky" nájdete jeden plusový bodík na tomto stravovaní, dajte mi vedieť :)
Pekný deň!50 komentárov:

 1. prečítala som to na jeden dych :) musím zčať aj ja so sebou dačo robiť,aspon sa začať zdravšie stravovať,lebo pneumatika okolo bruška sa neúprosne zväčšuje :( budem sa tešiť na dalšie tvoje príspevky,lebo ja mäso k životu tiež nepotrebujem :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem za komentár! Ved zacni pomalinky a ked zistis, ze po tých zdravších jedlách sa budeš cítiť lepšie, už to pôjde aj samé :) A telo si to určite bude pýtať.

   Odstrániť
 2. v zmysle ži a nechaj žiť k tomu napíšem asi toľko.. podľa tráviacej sústavy nie sme typickí bylinožravci. ja mám krvnú skupinu 0 a o takých ľuďoch sa hovorí, že sú mäsožravci :) ja bez mäsa neviem žiť. nemusí byť každý deň, to zas nie, ale nerobí mi dobre ryža či zemiaky, niekoľko rokov takmer nejem cestoviny, kým dovtedy som sa ich nevedela nabažiť, ale práve z múčnych a škrobových jedál mám problém s trávením ja. nemám celiakiu, to chvalabohu nie. takže u mňa je najlepšou kombináciou bielkovina + zelenina...mojou slabosťou sú sladkosti, ale dobre viem, že aj čokoláda mi spôsobuje veľké problémy a preto sa jej snažím vyhýbať. čo sa týka cvičenia, jóga, pilates atp. ma desne nudí, ale za to sa vyžívam v behu a posilňovaní (a to zo seba dávam skutočne maximum, žiadne kilové závažie).každý by si mal nájsť ten svoj štýl. nejde to stravovať sa teraz podľa vegánskych princípov len preto, že to teraz letí a že to robí dobre inému. ani podľa dukanovej diéty. ani podľa mačingovej. som rada, že si našla to, čo ti robí dobre.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. z mojho pohladu vo mne stravovanie podla krvnych skupin vyvolava asi tie iste pocity, ako u teba veganstvo :) Poznam veganov, ktori maju 0 a su zdravi, spokojni :)
   Presne tak, treba si najst svoj styl, ked tak citam co pises, tak to mas v stravovani dost podobne ako som mala ja, veganstvom mi toto vsetko odislo. Diety su na dve veci, iba co si s tym clovek pokazi travenie. Na dukanovej by som asi umrela, lebo tolko masa v tych prvych fazach, co su v nej, som nebola schopna zjest ani za rok :) kedysi som si razila teoriu, ze vsetko s mierou a bude dobre, ale tento sposob mi vyhovuje ovela viac. Ta zmena energie, bola naozaj citelna!

   Odstrániť
  2. ja mam tiez kvnu skupinu 0 a viem zit bez mesa, dlho som bola vegetarianka a v pohode :) to zalezi na cloveku nie na krvnej skupine

   Odstrániť
  3. ja neverím diétam podľa krvných skupín, každý sme jedinečný a neexistuje tabuľka, podľa ktorej možno každého zaradiť do nejakej skupiny. len som to tak napísala, lebo aj keď to nie je nijako vedecky podložené, úplne som sa do tej "diéty" trafila. všetko čo jem, smiem a všetko čo mi robí zle, je tam popísané ako to, čo by som jesť nemala. :)

   Odstrániť
  4. ouki, tak to beriem :) a to čo nesmieš, ti nevyhovuje za každých okolností? lebo napríklad ja som si chvíľku myslela, že ma obiloviny nafukujú ale keď som ich začala kombinovať s potravinami tak ako by sa malo, tak nafukovanie absolútne ustúpilo ... :)

   Odstrániť
 3. Skvelý článok, ja som úplný māsožravec ale obdivujem ťa ako ste sa dokàzali preonačiť :)
  Veĺmi ma baví tento typ člànkov baví a dúfam, že testy dopadnú dobre

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Skvelý článok, ja som úplný māsožravec ale obdivujem ťa ako ste sa dokàzali preonačiť :)
  Veĺmi ma baví tento typ člànkov baví a dúfam, že testy dopadnú dobre

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. testy určite dobre dopadnú, lebo sa cítim super :) Ale tiež som zvedavá :). My sme masožravci práveže neboli takmer vôbec, čo spolu žijeme po svadbe, tak som všeho všudy mäso robila doma asi trikrát :). Skôr sme ho jedávali vonku na obedoch, alebo u rodiny.

   Odstrániť
 5. velmi prijemne sa mi cital tento clanok. mna taktiez zdravotne problemy dohnali k tomu, aby som sa zacala zaujimat o ich pricinu a postupnym nadobudanim vedomosti som dospela k zaveru, ze by nebolo od veci skusit vegetarianstvo. neskor s dalsimi informaciami som sa zacala stravovat viacmenej vegansky a nic nelutujem. uplne mi to vyhovuje.
  ako aj pises je to narocne v tom behani po obchodoch (pretoze nie v kazdom sa da kupit vsetko) a pre mna je aj narocnejsia priprava na to co sa bude varit, kedze dovtedy som s tym nemala ziadnu skusenost. ale po tom co aj moj priatel chcel vyskusat stravovat sa vegansky som sa to musela naucit a s jeho pomocou si vyhladavame recepty na internete a planujeme na tyzden dopredu co sa bude varit.musim povedat, ze jeho to strasne chytilo a bavi ho to:) comu som velmi rada.

  tesim sa aj na dalsie clanky s takouto tematikou:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To je dosť ojedinelé, muži sa bezmasitej strave dost bránia. Aký mal podnet k vegánskemu stravovaniu? Tiež googlim o sto šesto, občas idem na to metódou pokus omyl, že treba pridať mlieko, nedám žiadne a ide to, a ešte som zle nenavarila, teda dúfam, ale nikto sa nesťažoval. A ako dlho takto veganíte?

   Odstrániť
 6. nerozumiem tomu, ze preco sa iny ludia k tomu stavali odmietavo... ale pamatam si, ked moja mamina presla na pol roka na surovu stravu a sirsia rodina tomu nerozumela, aj ked ona to robila cisto z zdravotneho hladiska...
  Myslim si, ze ste na spravnej ceste..ja som uvazovala nad vegetarianstvom, ale vzdy sa vratim k masu..aj ked sa snazime zdravo stravovat.. je super, ze manzel v tom ide s tebou a nemusis varit vsetko na 2 x. :) skvele, ze sa dobre citis a plus, ze si aj schudla..

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A pomohla jej surová strava?
   varit na dva krat by bola celkom sranda a neviem si to predstavit, bolo by to urcite tazsie , sme sa nastastie nasli :)

   Odstrániť
  2. pomohlo len do určitej miery, ona vyskušala už všetko, ale pomohla v prvom rade viera... :)

   Odstrániť
 7. Veľmi dobrý článok..strašne rada čítam o úspechoch ľudí, ktorí dokázali nejakým spôsobom zmeniť stravovanie alebo celkovo životný štýl.. to len dokazuje akú majú pevnú vôlu a že sú silní a bezpochyby k nim patríš aj ty a preto máš môj obdiv :)
  Ja som sa cca pre 5timi rokmi stravovala alebo teda snažila stravovať zdravo teda ako sa to vezme, žila som v podstate len na zelenine, tofu sem tam aj nejaké to mäso, celozrnné výrobky čiže žiadne veganstvo ani nič podobné ale veľmi mi to zničilo trávenie a spustilo mnoho problémov od pálenia žáhy a pod, čo sa niekomu môže zdať až neuveriteľné..skončila som behaním po doktoroch a pod....pred tromi rokmi som začala aj dosť posilovať čo mi naštastie ostalo dodnes :) takže moja strava je v celku rozumná až na to že tiež zjem veľmi veľa tvarohu, cottaggov, masa ale to hlavne koli zdrojom bielkovín, keďže mojou prioritou je budovať svaly nie chudnúť..samozrejme musím ale podotknúť že neustále ma trápi zlá pleť, čo je určite dôsledok toho..preto som sa rozhodla bližšie si naštudovať všetko ohľadom paleo štýlu stravovania, kde ide najmä o to vylúčiť pšenicu a všetky výrobky z obilnín, v zásade aj mliečne výrobky a nahrádzať ich zdravými tukmi ako orechy, rôzne orechové múky ako kokosová, mandľová, rastlinné mlieka atď. V podstate je to veľmi podobné ako vegánstvo, až na to že mäsko sa papá aj vajcia :) akurát že som zvedavá aký to bude mať môj vplyv na naberanie svalovej hmoty, nakoľko sa teraz bez tvarohu a ovsených vločiek moc nezaobídem :)
  V každom prípade treba naozaj len chcieť a nájsť si vlastný štýl, ktorý nám hlavne neubližuje :)
  Veľa šťastia ti prajem :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem veľmi pekne za slová! Videla osm, že si si kúpila knihy o Paleu, určite daj vedieť, ako budeš pokračovať aj na blogu, dala som si ťa sledovať. Ako som písala aj vyššie, akýkoľvek spôsob stravovania, pri ktorom sa človek cíti a je zdravý, je spokojný a šťastný je ten správny. Každý sme iný, takže každému vyhovuje niečo iné.

   Ovsenné vločky sú skvelá vec, tie jeme aj my, ja občas aj pohánkové. Ak by si mala záujem dopĺňať bielkoviny aj pomocou rastlinnej stravy odporúčam veľa strukovín. Hodnotovo dosahujú, ak aj neprevyšujú mäso. manžel posiluje tiež, svaly mu rastú a je vegán. Veľa inšpirácie nájdeš aj na stránkach Vegan Fighters alebo Vegan BodyBuilders.

   Odstrániť
 8. Na článok som sa veľmi tešila. Obdivujem všetkých, ktorí sa takto stravujú, takisto i vegetariánov. Jednou z vecí, ktorým verím, je, že dosť veľkú časť zdravotného stavu ovplyvníme tým, čo celý život jeme.
  A je úplne fajn, že ste na to dvaja. Ja môjho muža nepresvedčím, ani aby jedol cuketu, tekvicu, viacmenej hocijakú zeleninu vo väčšom množstve, alebo ako hlavné jedlo...Preto často varím na dvakrát, sebe niečo svieže, zeleninové, a jemu iné (príp.si uvarí sám), ale, veru, žerie to čas.
  Tiež nie som úplný mäsožravec, hoci mäso by mi trocha chýbalo, najmä také čerstvé rezne.
  Hoci jem skoro všetko, mám veľký problém, v práci, alebo aj niekde na návšteve, si niečo vybrať. Väčšinou totiž jem plno zeleniny, aj surovej, alebo si stravu delím (ako pri oddelenej strave), čo nikto nechápe, ale mne to tak prirodzene chutí. Jeden čas som uvažovala, že by som mäso vôbec nejedla, ale pre mňa najhoršie je to, že keď som v práci, alebo v meste, a som hladná, mám veľký problém, čo jesť. V práci, ak je nemäsové menu, tak to je zväčša niečo sladké, buchty a tak, čo mi na obed nechutí, alebo napr. "tofu-paprikáš", ktorý je bez nápadu a bez chute, a najmä bez zeleninovej prílohy.
  Ak by som v sebe našla trocha Tvojej disciplíny, tak by som určite zmenila svoj jedálniček, lebo hoci jem vela zeleniny, priznávam, že jem veľa sladkostí, a bielej múky , pijem dosť kávy...Ale neviem sa k tomu dokopať. Mám aj nejaké zdravotné problémy, ktorým lekári na koren neprišli, kľudne to môže byť z jedla, ale stále som len vo fáze premýšlania, čo presne by som vyradila z jedálnička, lebo ak vyradím bielu múku a cukor, neviem si predstaviť, ako budem fungovať.
  Takže, žiaľ, od celkovej zmeny ma odradzuje 1.) že nie som disciplinovaná 2.) okolie - stále žasnem nad tým, čo všetko ľuďom príde divné. Nepríde im divné, že niekto je mäso trikrát za deň, ale že ho neje vôbec; prečo mi k rezňu pasuje skôr zelenina ako zemiaky či ryža; Nestravujem sa nejak veľmi špeciálne, a aj tak ma nebaví okoliu (aj rodine) všetko vysvetlovať a velmi ma to otravuje. A dosť tomuto pridáva, že som dosť chudá, takže si mnohí asi myslia, že ak niečo nejem, že držím diétu či čo... 3.) časová a aj finančná náročnosť +celkovo komplikovanosť vo výbere jedál v spoločnosti. 4) bojím sa, že ak nabehnem nabezmäsitú stravu alebo režim bez sladkostí a múčnych pokrmov, schudnem, a to teda vobec nechcem...(čo by niektorí za to dali, že...no ja by som skor potrebovala vedieť, ako -do zdravia- pribrať)
  Takže držím palce všetkým, ktorí sa k ráznemu kroku z hocijakých dôvodov odhodlali, nech im to vydrží.
  PS: Moni, chodím sa pozerať na blog už dávnejšie, a vždy si mi prišla rovnaká, taká akurát, vyzeráš vždy dobre, takže ma celkom prekvapila informácia o tých váhových kolísaniach, vždy som si myslela, že máš tak do 60kg :) ...aspoň do tváre..

  Pekný deň

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hneď zo začiatkom komentára určite absolútne súhlasím. Čo sa týka varenia, chápem, že to musí byť ťažké variť dve viac menej rozdielne jedlá, keď sme doma začínali s vegánstvom, občas som mala pocit, že trávim v kuchyni oveľa viac času akoby som mala a že asi nie je správne toľko variť, tak osm začala jedlá zjednodušovať. Momentálne som schopná ukuchtiť komplet menu aj do pol hodinky a mám kľud :) Určite v tvojom spôsobe stravovania pokračuj, ak si tak spokojná, čo koho do toho a aj keď je to trošku sebecké, v prvom rade treba brať ohľad na seba v tomto a druhých neriešiť.
   trošku nechápem tvoj postoj, vzhľadom na to, že vidieť že sama máš potrebu jesť veľa zeleniny, ale zároveň si telo zahlcuješ sladkosťami a kvantami bielej muky, necítiš sa po takýchto jedlách zle? Lebo to musí byť pre organizmus celkom fuška :)
   čo sa týka zmeny, na okolie sa vykašli a disciplínu si cvič :) pomalými krôčikmi, a po splnení čiastočných cieľov sa odmeň niečím pekným, čo ti spôsobuje radosť (ale nie sladkosťami :)) Keď si nabehneš na systém a poplánuješ, nebudeš mať problém si aj v meste kúpiť niečo zdravé a dobré abude to hlavne zautomatizované a prirodzené. Vždy len začiatok je ťažký :)
   Haha, paradoxne, som si vždy v tvári pripadala veľmi vyplnená :D ale ďakujem, potešila si :)

   Odstrániť
 9. som vsezravec (aj ked mam maso 1x-2x do tyzdna) a snazim sa zaradovat do jedalnicku viac zeleniny. podla mna v dnesnej dobe je maso priemyselne spracovane plne vselijakych farbiv, liekov a cojaviem coho...este ma zaujima tvoj nazor na ryby. myslis ze ryby su zdrave?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Kat. úplne súhlasím, obzvlášť kuracie mäso by som odporúčala kupovať iba z overených domácich zdrojov, jedným z dôvodov sú používané antibiotiká v krmivách, ktoré môžu narobiť ľuďom veľkú škodu zo zdravotného hľadiska, a hlavne deťom! Čo sa týka rýb, vždy je dobré vedieť zdroj odkiaľ ryby pochádzajú. Sú schopné do seba nasať veľa škodlivín, takže treba na to dávať pozor. Inak sú ryby veľmi zdravé. Obsahujú veľaminerálnych látok, zdravé tuky, vitamíny A, B, D, fosfor, draslík, atď ... (Déčko sa dá normálne absorbovať iba zo slnečného žiarenie a huby v mojom prípade) takže za mňa určite, aj keď ich momentálne nejem :)

   Odstrániť
 10. Tímhle článkem jsi mě velmi potěšila :) sleduju tvůj blog už delší dobu a obdivovala jsem tvoje variace se stíny a teď ještě budeš veganka? Paráda =))
  Já jsem od začátku dubna vegetarián, dlouho předtím jsem se k tomu přemlouvala (už tak od listopadu jsem vůbec nejedla párky, salámy apod.), protože jsem člověk, který maso a chuť masa absolutně miluje. Dřív jsem byla schopná sníst celé kuře na posezení. Takže ať mi nikdo netvrdí, že by nemohl být veg, protože by bez masa nemohl žít, já jsem příklad, že to jde :D Vegetarián jsem z etických důvodů, o zdraví mi vůbec nejde, ačkoliv na sobě ty pozitivní změny pozoruji. Už jsem prostě nemohla snést představu mrtvých zvířat. K veganství tak nějak táhnu, už si nekupuju mlíko, vajíčka, ale ještě pořád jsem to ze svojí stravy nevyfiltrovala. Doufám, že se k tomu dopracuju :) Teď mám další vzor, kromě Dewii ještě tebe ;)
  (P.S. potěšily mě ty komentáře, čekala jsem že ty nejdelší budou zdlouhavě vysvětlovat, jak to nejde a jak se maso jíst musí a přitom všechny chválí! :D)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dakujem za krásny príklad preonačeného mäsožravca :) U mňa etika ohľadom jedenia a nejdenia mäsa prichádzala postupne. Prvotné bolo to, že mi proste nechutilo. Možno to bolo aj tým, že pomoc zvieratám osobne a dať domov, tým ,ktoré ho nemajú, je na prvom mieste. Dewii je super, čerpám od nej veľa! A páči sa mi ako vegánstvo prezentuje :)

   k tvojmu PS: tak toto teší strašne aj mňa, aj z vegánskej aj nevegánskej strany, sú všetci milí :) A som rada, že aj keď trosku kontroverznejšia téma a dá sa o nej slušne debatiť :)

   Odstrániť
 11. Velmi pekne napisane, Monika, paci sa mi to ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Monika, skvele si napisala tento prispevok (forma, obsah) a velka vdaka za zdielanie, mnohych to donuti zamysliet sa nad svojim stravovanim. Nie ze by hned mali byt vsetci vegani, ale aj to je cesta :) Mne by to asi neslo kvoli pohodlnosti, nemala by som to nadsenie stale premyslat ake vega jedlo pripravit, ako skombinovat jedalnicek.. (ledva zvladam obycajne varenie, nebavi ma velmi) a na druhej strane by som sa aj bala tych natural chuti, ktore zdrava strava vacsinou ma :D (ochutnane u mojej sestry). Velmi ma vsak zaujal fakt, ze sa citis aj s manzelom fyzicky lepsie a sviezo, co naozaj potvrdzuje, ze casto do seba pchame rozne veci a tak trocha sa nimi trovime, i ked nasledky akoze nevidno.. Ja osobne moc miecnych veci nejem, iba do varenia pouzivam a skor by som fakt vedela vynechat salamy a sunky a pod, lebo tie fakt nie su nutne a je to skor odpad..pritom z lenivosti ich konzumujem casto, neviem si vymyslet nic nove. Tesim sa preto, ze budeme moct citat dalsie tvoje dojmy a postrehy a vychytavky. Urcite nejaky recept potom skusim aj ja :) Vela zdaru!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ani ja nie som nejaký éci špéci kuchár vyžívajúci sa vo varení (paradoxne jedlo si vychutnávam veľmi rada :)), radšej si niečo dobré počítam :) Preto varím jednoducho, rýchlo a ľahko. Zo začiatku to bola fuška, ale teraz už fičím v automatickom móde, preletím obchod, trh, vezmem čo potrebujem, náhodou ak ma niečo osloví nové, mrknem na zloženie a buď vyskúšam,alebo vrátim späť. tak isto pri varení, nakrájam, to, to ,to vymyslím prílohu, mrknem, či je v jedle všetko čo potrebujeme a je to. Je to len zvyk. ďakujem za komentár aj za všetky pekné slová!

   Odstrániť
 13. Keď som mala 15, rozhodla som sa, že budem vegetariánkou. Celkovo to hodnotím ako fajn obdobie, vydržalo mi to do 19-tich, moj hlavný dovod bol to, že mi bolo ľúto zvierat. Tých mi je ľúto samozrejme dodnes, ale k masu som sa vrátila (mlieko a vajcia som jedla). Samozrejme je každého vec, ako sa rozhodne naložiť so svojim životom, doležité je nikoho neodsudzovať (a preto neodsudzovať i všežravcov), prečo sa rozhodol tak, ako sa rozhodol (a myslím, že to platí vo všetkých sférach). Ja budem mať (asi ako jedna z mála) trocha iný názor. Snažím sa pochopiť, ako si to myslela, ale tomu, že nemáš rada lekárov a lieky, nerozumiem. Jasné, ja tiež u nich nerada vysedávam, niektorí sú vyložene protivní (ale nemožno všetkých hádzať do jedného vreca), ale nemať ich vyslovene rada..? A keby neexistovali lieky, tak by sme ako ľudstvo asi moc dlho nevydržali (jedine asi tí najsilnejší jedinci, ale pochybujem, že ja by som bola medzi nimi, preto som vlastne vďačná, že sú :)) Čo však nemám rada, a som proti, je prílišné úžívanie liekov (napríklad antibiotík). To áno, ale liek ako taký, si myslím, že veľmi užitočná vecička. Som naozaj rada, že ti to pomáha, ale uvažovala si niekedy nad tým, keby si bola (keď budeš) tehotná? Ako absolútne vylúčenie živočíšnych výrobkov može sposobiť fatálne následky plodu? Nechcem, aby si mi odpovedala, je to skor rétorická otázka. Možné je, že deti nechceš/nemožeš mať - každopádne samozrejme, či áno, či nie, je to tvoja vec, ale u mňa to bol ďalších z dovodov, prečo som sa k masu vrátila. S tým súvisí i jedna doležitá vec, ktorú píšeš - nie je pravda, naozaj nie je, že všetko ľudský organizmus dokáže využiť zo stravy rastlinnej. To, že sa tak dá žiť, ešte neznamená, že to tomu organizmu nejakým sposobom nechýba :) Napríklad taký vitamín B12 ozaj z rastlín nedodáme (jedine, že máš lepšie zdroje odo mňa, rada sa priučím). Ďalšia vec je, že látky ako železo a iné, sú v živočíšnej forme omnoho ľahšie vstrebateľné než z rastlín, tak sa pýtam - prečo to svojmu telu trochu neuľahčiť? Ozaj neber moj názor v zlom, rešpektujem tvoj výber, ak ti to pomáha (hlavne preto, že mňa tiež presviedčali, a proste som sa nedala, takže to chápem). S postupom veku som ale dospela k tomu, že som proti akýmkoľvek extrémom, čo sa týka prejedania sa, ale i diét. A to som človek, ktorý trpí na HDS (horný dysfunkčný syndróm), ale zistila som (po veľmi dlhej dobe a roznych návštevách roznych lekárov), že moje tráviace problémy vobec nesúvisia so stravou, ale so psychikou, a akonáhle som sa rozhodla pre zmenu svojho psychického života, hneď všetko prešlo - a že to bola dlhá cesta to pochopiť... (samozrejme stačí, že príde trocha vačšieho stresu a všetko je spať, ale to už je iná kapitola). Ale som rada, že ideš aspoň na nejaké tie preventívne testy, či je všetko ok. Lebo verím, že nám všetkým ide predovšetkým o to, aby sme boli zdraví a cítili sa dobre :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj, v prvom rade ďakujem za veľmi zaujímavý a podnetný komentár! Rozhodnutie prečo jesť a nejesť mäso z etických dôvodov, je na každého svedomí a má mať každý v sebe hlavne jasno, ostatných potom šuma fuk. Preto nikoho si nedovoľujem posudzovať na základe stravovania, nepáči sa to mne, nerobím to ani druhým. Pokiaľ teda nevidím rodičov krmiť deti hranolkami, to ma trošku dvíha :)
   Neodsudzujem lieky ako také, len ich nechcem brať, ak to nie je naozaj potrebné. Ale fakt, že vážne nutné. Vedia o tom aj moji doktori a akceptujú to. Keď sa niečo deje, vieme si to všetci medzi sebou odkomunikovať. Nie som radikalista, ale pokiaľ viem, že sa dá veľa vecí liečiť aj bez liekov, nebudem si ich chodiť dávať predpisovať. Ak by bolo niečo vážne, určite by som to riešila úplne inak, ale zvážila by som predtým všetky možnosti určite! :) A mám nad sebou polomedicínskeho konzultanta, takže kdyby neco, viem kam mám čo :). Ale zatiaľ mi aj ten schválil skoro všetko a čaká na výsledky z môjho prvého vegánskeho krvného obrazu :) Inak som zdravá ako repa a posledné hodnoty z KO boli ako u batolaťa :) K antibiotikám: tie sa často nachádzajú už v kuracom mäse, spolu so skvelými divnými hormónmi, ktoré tam dávajú, takže bežne dostupné mäso by som naozaj nejedla, myslím, že je to oveľa väčšia hrozba ako moje nejedenie mäsa :).
   Na otázku ohľadom tehotenstva ti určite chcem odpovedať. Nie som tehotná a zatiaľ ani neplánujem byť tehotná. Predpokladám, ale že asi v budúcnosti budem chcieť byť. Teda budeme :) Zdravie moje a zdravie môjho potomka budú určite na prvom mieste. Naozaj ma úprimne zaujíma, kde si vzala fakt, že vegánske stravovanie spôsobuje fatálne poškodenie plodu. Na zemeguli sú milióny vegánských, vegetaríánských mamičiek, sú štúdie o vegánskych a vegetariánských tehotenstvách a pokiaľ mamička dopĺňa všetky potrebné vitamíny, dáva si pozor čo je, nemôže byť problém. Jedna z mojich najdlhších životných kamarátok je už 11 rokov vegetariánka. Bola vegetariánka pred a aj ako tehotná aj ako kojaca mamička. Výsledky počas celého tehu z KO mala perfektné a v oveľa lepších hodnotách ako nevege mamičky. Tiež som mäsu veľa nedávala celý život a moje hodnoty KO boli vždy perfektné.
   S vitamínom B12 máš aj nemáš pravdu. ja som momentálne s ním ešte na vážkách, pretože sú vegáni, ktorí ho nejako veľmi neriešia a nemajú žiaden problém. Ja zatiaľ preventívne doplňam stravu o rastlinné produkty, ktoré obsahujú B12. uveodmujem si význam B12, len mi nejde do hlavy ako bez nej fungujú nároy, ktoré nemajú prístup k mäsu a ani k mliečným výrobkom :).
   Miera vstrebateľnosti železa nie je pre mňa argument, prečo sa vrátiť k živočísnej strave. Je vedecky dokázené, ako možno zvýšiť jeho vstrebávanie, neprečítala som si nikde žiaden fakt o tom, že železo v správných dávkach je možné vstrebať iba zo živočíšnej stravy. Práve naopak kombináciou železa, vápniku, mliečných výrobkov sa železo vstrebáva oveľa menej.
   nemám pocit, že by som žila extrémne, naozaj netrpím, som spokojná, cítim sa skvelo. Tiež som si čo to oddiétovala a chápem čo tým myslíš, ale toto pre mňa nie je diéta. Nehladujem a keďže nemám potrebu po výrobkoch živočíšneho pôvodu, v jedle sa neobmedzujem. HDS si idem naštudovať, pretože netuším čo to je :) K stresu, jedna veľmi podstatná vec, po prechode na túto stravu zvládam stresy oveľa kľudnejšie, tým pádom stresujem menej :). Inak som dosť veľký samostresmen, aj keď mám fakt pocit, že to klesá. Ale to môže byť ovplyvnené viacerými faktormi, pretože nie len strava sa u mňa v živote v poslednej dobe zmenila, psychika tiež :). Preventívne testy musia byť, chodím na ne pravidelne celý život, takže nevidím dôvod prečo v nich nepokračovať :).

   každopádne ďakujem za komentár, prajem úspešný boj so stresom a som rada že si sa zapojila, aj keď nesúhlasíš. Vážim si, že sa tu u mňa argumentuje slušným spôsobom :)

   Odstrániť
 14. No tak tuto nejde neragovať. Sama by som vegánkou nevedela byť. Viem, že si myslíš, že je to len blok, ale ja si myslím, že život aj bez medu alebo iných živočíšnych produktov by pre mňa nebol. Gratulujem ti, že si to zvládla, je super mať podporu od najbližších. Ja by som chcela jesť zdravšie a skúšam aj vegan aj raw receptíky ale len tak pre obohatenie. A môjmu priateľovi to chutná a sám niekedy niečo vymyslí. Takže to je super. Držím palce nech to výjde aj naďalej a hlavne nech výjdu dobre testy. Teším sa na ďalšie receptíky a aj nejaké odporúčané potraviny sem daj. Aj chuťovečky a keď má človek chuť niečo si zobnúť ako to riešiš. Ďakujem :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. manžel veganí a med si dáva, ako je aj vyššie napísané, ísť cestou ortodoxného dodržiavania a trápiť pri tom svoje telo nie je dobre a nerobí mu to určite dobre. Takže on keď má chuť med si dá, nie je to často, ale ako menejcenný vegán si nepripadá. Celé toto škatuľkovanie na vegánov, vegetariánov a vitariánov a rawistov mi príde trošku prehnané, pretože mne sa páči z každého niečo a pokiaľ na čisté raw psychicky nemám, ale napríklad večere a raňajky sú iba raw, nemôže mi byť predsa vyčítané, že som zlý rawista napríklad :) znie to asi divno, ale tak si to chápem ja :) Super, že to drahému chutí, mať doma partnera, ktorý je ochotný aj zeleninovo a ovocne je super :) A ďakujem a určite pridám nejaké zobance, lebo to môžem a veľmi :)))

   Odstrániť
  2. No ani ja to nemám rada, už ma dvakrát vyhodili zo skupiny RAW. Nechápem, čo si tí ľudia myslia? Že všetci musia byť ako oni? Nechápem :/

   Odstrániť
 15. skvelý článok :). Vážne ťa obdivujem, že si sa na toto dala a musím sa priznať, že istú dobu nad tým uvažujem aj ja. Ozaj nechápem, ako ťa niekto za toto môže odsudzovať. Ved to robíš len pre svoje zdravie. Neviem, čo je divné a nepochopiteľné na tom, že neješ nič živočíšne :).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem ďakujem! a tiež neviem čo je na tom nepochopiteľné, občas si pripadám, akoby som jedla nejaké jedy, alebo čo :)

   Odstrániť
 16. http://worldneedsbrunettes.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 17. Ahoj Monika, pekny clanok. Byvam v tom istom "malom meste" a zaujimalo by ma, kde sa tu da chodit na jogu...vies o niecom? J.

  OdpovedaťOdstrániť
 18. Ahoj Monicek.WAU! Super! FANDIM ti! Velmi Velmi! so všetkym uvedenym s tebou absolutne suhlasim! Vyzeras uzasne,len tak ziaris :) Ja sa celkovo zaujimam o zdravy z.s aj smery vegetarianstvo,veganstvo,RAW,no priznam sa ze maso si obcas dam(je vsak BIO u nas jedny chovaju)-tak 2x za mesiac.S manzelom vlastnime Bio obchodik v jednom malom meste a som velmi smutna z toho,ze o zdrave potraviny sa zaujimaju hlavne ludia kt.uz nejaka ta choroba postretla a museli zmenit stravovanie(celiakia,intolerancia laktozy,diabetes,...). Mladi ludia na to uplne pr*ia. A ked vidim kolko obeznych denne okolo prejde... a taki kritizuju najviac.Bohuzial.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. V budúcnosti by si sem mohla hodit aj tvoje 3 naj recepty ;) necham sa velmi rada inspirovat

   Odstrániť
  2. ďakujem velmi peknee!!!!! Bohuzial s tymto mas pravdu. Ludia sa zacinaju zaoberat zdravsimi potravinami az vtedy ked sa nieco deje. Ale zase na druhej strane, mám pocit, že zaujem o takyto z.s. stale narasta. Aspon co vidim vo veganskych skupinach a podobne. Ale myslím, že sa to bude otacat dobrym smerom, lebo ludia vidia, ze spoliehat sa na lieky nie je cesta a investicia do zdravia sa urcite vyplati :) Urcite nieco pridam :) mam uz zopar svojich naj naj jedal :)

   Odstrániť
 19. Článok veľmi podnetný, veľa z tvojich predošlých problémov mám aj ja a neviem, čo s nimi.. Lekári ma samozrejme vidia ako zdravú bezproblémovú. Ale keď sa ja necítim dobre a už si to aj priznám asi je niekde problém... Veľmi by som privítila a potešila sa aj ďalším článkom, hoci podrobnejším, o tom, čo nakupuješ a hlavne ako a na čo si mám dávať pozor, keď chcem nakupovať "správne" ... :) Ďakujem a len tak ďalej :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. dakujem! Aj ja som bola lekarsky zdrava, len toho travenia som sa nevedela zbavit, az zmena stravy a aj pristupu pomohla, takže skus sa zamerat prave na tuto stranku. Vidim, že stresy a doba, ktora teraz je velmi "pomahaju" prave takymto problemom.

   Odstrániť
 20. Tvoj článok sa mi veľmi páči je uprimny a oceňujem, že si išla s kožou na trh :) Vegetarianov a veganov, vnima "všežravá väčšina" zvyčajne ako šialených exotov čo nevedia čo zo sebou. Viem o čom hovorím nie som síce vegán skôr len občasný vegetarián (moja konzumacia mäsa v priebehu roka sa da spocitat na prstoch jednej ruky). No môj muž je vegetarián už viac ako 15 rokov a aj napriek takemu dlhemu casu ma nase okolie ale aj cast rodiny problem tento fakt prijat. Niekedy su tie poucovania a komentare o tom co jeme naozaj otravne. Najviac ma jeduje ked sa nejaky mudrlanti zacnu starat do toho cim krmime svoje "ubohe" deti. Najviac do toho vrtaju zvycajne ti ktori by sa nad svojim zivotnym stylom mali zamysliet najviac...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem za komentár :) ono asi len treba všetko toto premlčať a robiť si po svojom. Možno vysvetliť, dať ochutnať, ukázať. To je asi jediná cesta, pretože reagovať útokom tiež nie je v poriadku. Oni si raz zvyknú, aj keď viem že to zamrzí a vždy sa objaví nová osoba, ktorá prekvapí, tak ako nikto predtým. A usmievať sa, to pomáha :D a v poslednej vete máš pravdu, najviac sa myslím ozývajú práve tí :) No keď k nám prídu deti, to bude ešte iná prča, aj keď možno budú mäsožravci, čo my vieme, čo si vyberú :)

   Odstrániť
 21. Čo sa tyka nasich deti momentalne su masozravci, kvoli nim cez vikendy varim maso, ktore my s muzom nejeme. Jednoducho maju moznost volby a tak je to podla mna spravne! Dcera by ma za kus masa mozno aj predala :DD Syn zas velmi maso nemusi, a ked nechce tak ho nikto nenuti aby ho zjedol. A co sa tyka tehotenstva a bezmasitej stravy, citala som niektore komentare pod tvojim clankom :) Ja som ani v jednom tehotenstve nejedla maso (mala som k nemu v tomto case velmi silny odpor) len vyvazenu vegetariansku stravu. Vsetky krvne testy boli OK dokonca aj zelezo a ani ziadne fatalne poskodenie zdravia mojich nezbednikov sa nekonalo. Som hlboko presvedcena o tom, ze ani vyvazena veganska strava nie je v tehotenstve nijako nebezpecna.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D s dcrérou si ma veľmi pobavila! Napríklad môj brat je mäsový, ja odmalička skoro vôbec, takže naozaj je to veľmi individuálne, ale nezdieľam názor, že by rodičia mali svojím deťom riadiť život ohľadom stravy. Majú im poskytnúť všetko to najlepšie, ale dať im vybrať je veľmi dôležité, prečo sa mi páči tvoj postoj. A stravujú sa tvoje deti normálne aj v škole? Veľmi ma teší, že si mala takéto bezproblémové tehotenstvá, mám kamarátku vegetariánku a tiež bola tehotná a tiež mala super výsledky. takže to ma len utvrdzuje, že to bude asi takto dobre :).

   Odstrániť
 22. milá Monika, tento článok ma zaujal a dlho mi v hlave vŕtala jedna vec, ktorej je venovaná jediná vetička: zmiznutie menštruačných bolestí. od puberty bojujem s veľkými kŕčmi, nič mi nepomáha a cez svoje dni mám vďaka tomu až stavy celkom reálneho zúfalstva. v posledných mesiacoch obmedzujem mäso, nie však živočíšne produkty, stále som sa však nedopracovala k nejako vyváženej strave (čo potvrdili aj krvné testy - vyšiel najavo nedostatok železa). nemáte nejakú radu alebo možno len odhad, prečo vám vďaka prechodu na vegánstvo bolesti odišli? veľmi ocením akúkoľvek odpoveď ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj, pravidelne pijem trstinovu melasu, kvoli zelezu a mineralom. Tak isto som pridala viac super foods (chia, kustovnica, ...). Ak som mala obdobie ze som toto flakala tak sa mi vratili aj krce. Tak to nejak zatial pripisujem zvysenym prijimom zeleza a mineralom a dalsia vec je pravidelny pohyb.Nie som odbornik, ale ak si davam pozor na toto a pravidelne sa hybem, tak krce nemam. Ci to ma nejaky realny biologicko chemicky podklad neviem, ale funguje to :)

   Odstrániť
  2. veľmi pekne ďakujem za odpoveď i cenné odporúčania :) z toho, čo som si o tomto zatiaľ prečítala online, som akosi pochopila, že rastlinná potrava má určitý vplyv na hormóny v našom tele, ktoré ovplyvňujú sťahy maternice a tiež i cirkuláciu krvi. zaujalo ma to, určite si zistím viac. a tebe tiež držím palce, aby sa ti v tomto ohľade vždy dobre darilo ;)

   Odstrániť
  3. dakujem velmi pekne. Urcite sa ozvi ako postupujes a ci nieco pomohlo alebo nie, a mozno vyskusat veganske stravovanie na dva tri mesiace je tiez jedna z moznosti (len treba velmi pozerat na vitaminy, mineraly aj prijem kalorii). A vidis hned som o cosi mudrejsia, dakujem za vysvetlenie, pojdem si pogooglit :)

   Odstrániť