25.9.13

Ako vnímam krásu, líčenie a kozmetiku

Ahojte,
dnes rozvážno - úvahový článok vo forme odporúčaní na tému líčenia, osobnosti a kozmetiky. Môj pohľad na to, ako sa veci majú a čím sa v živote riadim. A stále sa podľa nich učím.
Spísať toto všetko bolo pre mňa celkom obtiažne. V škole mi vždy na slohu išli dobre iba opisy :), tak prajem pekné čítanie a teším sa na vaše názory a či sa Vám takýto druh článku vôbec páči. 

1) Poznaj samu seba

Poznať svoj farebný typ, svoj štýl, či už pri líčení, alebo obliekaní je veľmi podstatnou záležitosťou ako v končenom dôsledku budete pôsobiť.

Doplnky, správne zladený make up, štýl líčenia a vhodne vybrané farby na základe Vašej osobnosti a výzoru spravia veľmi veľa. A k tomu, aby ste vyzerali v harmónii s Vašou osobnosťou stačí veľmi málo. Prekutrajte svoj šatník, svoje záľuby, zamyslite sa nad sebou, aký make up máte radi, v čom sa cítite najlepšie a držte sa toho. 
Alebo ... tiež dobrá voľba (ak si nie ste isté, kde je u Vás sever :)), nájdite si odborníkov (vizážista, kaderník, poradca pre koloristiku, ...), ktorých prácu poznáte a majú skvelé recenzie. Že je to mimo Váš rozpočet? Spočítajte si, čo už ste do seba investovali (a tým myslím tie odbočenia, ktoré nás omrzia v priebehu dvoch týždňov), čo doma máte, čo Vám leží v skrini, alebo v kozmetickej taštičke ako nepoužívané. Ani nebudete vedieť ako a dostanete sa na sumu, za ktorú si dokážete zaplatiť odborného poradcu. Investícia možno nie malá, ale vždy  sa Vám už len bude vracať v podobe ušetrených peňazí v budúcnosti. Darmo na seba nahodíte skvelý a módny pin up makeup, ak ste jemné nežné žieňa oblečené v teniskách, športovej bunde a rifliach (teraz sa asi za hlavu chytáte, že kto by sa už takto doriadil a by ste sa divili).

2) Staraj sa o seba a vzdelávaj

Túto časť som si pomyslene rozdelila na dve časti. Vnútro a vonkajšok.

To ako vyzeráte zvonka je z 80% spôsobené tým, ako vyzeráte z vnútra. Ako ste samé so sebou spokojné. Venovať sa samej sebe je úplne najpodstatnejšia vec na svete.  A nič nie je dôležitejšie. Máte iba jeden život a stráviť ho žitím na základe niečích predstáv (rodina, partner, spoločnosť) a v nešťastí, je asi to najhoršie, čo sa človeku môže stať. Často stretávam ženy a dievčatá, ktoré sú  v mojom veku (plus mínus 30) a vyzerajú ako tety. A aj sa tak správajú. Vždy sa pýtam prečo? Ako môžu byť v živote štastné, v kolotoči práca, domácnosť, upratovanie, varenie, televízia bez žiadných záľub a vecí, ktoré ich tešia.

Dnešná doba je náročná na čas, ja to viem a tiež s tým bojujem, ale vždy si za deň nájdem chvíľku pre seba. Aj keď možno na úkor upratovania, ale musí byť. Neporiadok neutečie, že jo :). Tieto chvíľky si vypĺňam vecami, ktoré ma bavia, čítanie, hranie sa s kocúrmi, prechádza, veselý telefonát s kamarátkou, inšpirujúca debata s manželom. Len si dať na chvíľku malý relax v akéjkoľvek podobe, ktorého výsledkom musí byť ale moja spokojnosť a úsmev na tvári. Odporúčam, veľmi to nabíja energiou a čo je hlavné, ak ste spokojné vy, bude to na Vás vidieť. Už takéto malé polhodinky, dokážu veľmi zmeniť pohľad človeka, jeho vyžarovanie. Preto si myslím, že to ako sa staráte o samú seba z vnútra veľmi výrazne ovplyvňuje Vašu celkovú krásu. 

S tým súvisí aj vzdelávanie sa. Nikoho neburcujem, ísť naspäť na výšku, alebo kurz anglického jazyka (ale ak chcete a máte chuť:)). Ak radi varíte bežte na kurz, ktorý Vás naučí niečo nové a vyzdvihne vašu záľubu zase niekam vyššie. Ak radi čítate, tak to máte vyhraté, pretože knihy vzdelávajú všeobecne. Máte radi líčenie a nemáte peniaze na kurz? Stačí len otvoriť internet, nájsť si profíkov (!) a čerpať od nich. Je milión možností, ako sa rozvíjať a nemusia stáť tísíce. Stačí si len vyčleniť čas a chuť. 

Potom je tu starostlivosť vonkajšia. Čo sa týka pleti, tak tu len dve slová. Čistiť a mazať :). Nič nie je dôležitejšie ako pravidelná, dôkladná a vhodná starostlivosť. Ani 50 eurový make up Vás nezachráni, ak sa o pleť nestaráte a nevenujete jej dostatočnú pozornosť (malý tip - ak si budete hľadať vizážistku, kozmetičku, youtuberku alebo blogerku - pozrite sa jej na pleť, pochopíte z toho veľmi veľa :)). Opäť je  ale dôležité mať správne určený typ  pleti, aby ste si nevhodnými prípravkami viac neuškodili ako pomohli. 

A ako posledné, ale nemej dôležité, je pohyb. Najlepšie vonku a  aspoň hodinku. Ak sa Vám časovo nedá každý deň, tak aspoň dva tri krát do týždňa. A že nemáte vôbec čas? Stačí vypnúť televízor a Facebook (alebo blogy teda :)). Aj malá prechádza vonku telo poteší a čo je hlavné okysličí a prekrví pleť, taže bude vyzerať napnutejšie a zdravšie.

3) Rozmýšľaj, hľadaj a kupuj to, čo naozaj využiješ

Novinkám a reklamám kozmetických spoločností je naozaj ťažké odolávať. Keď sa k tomu pridajú vychvaľujúce recenzie na blogoch, naše peňaženky sa strasú a aj tak dosť široké zbierky kozmetických maniačok narastajú na objeme. 

Poznáte to však? Ja tiež, a tiež som si prešla obdobím, kedy som nakupovala na kilá. Doslova. V rámci procesu dospievania (ktorý prišiel až posledné mesiace až rok :))  ma tento ošiaľ našťastie minul  a začínam rozmýšlať, čo je naozaj nutné mať napríklad 10 ružových líceniek, 5 matných bronzerov, 7 riaseniek a podobne. Fialové tiene sa mi zastavili na počte 19ks. Pochybujem, že ich vôbec niekedy miniem. Aj keď ich nemám problém využiť aj pri líčení druhých, zistila som, že sa opakovane vraciam k dvom trom overeným kúskom zo zbierky. Ich skladba je rôzna cez lacné, ale aj tie drahšie. 

Aj medzi lacnými produktami nájdete skvosty, tak isto ako u drahých značiek produkty, ktoré stoja asi iba za super značku a krásny obal. Internet poskytuje veľa možností, prehľadov a recenzií, preto som začala nakupovať s rozmyslom a s ohľadom na využiteľnosť produktu pri mojom, alebo pri líčení druhých. 

Moju zbierku kozmetiky som začala vnímať ako investíciu a po prekopaní všetkých zásob, som zistila, že sú v nej síce uložené stovky eur, ale nie vždy sa mi vrátia. Buď v podobe radosti z môjho líčenia, alebo využiteľnosti produktu pri líčení druhých  a samozrejme v jej účinkoch.

4) Investuj do kvalitných pomôcok

Za týmto bodom si stojím už niekoľko rokov. Určite sa aj na mojom blogu nájdu čitateľky, ktoré používanie štetcov, alebo akýchkoľvek iných pomôcok pri líčení kategoricky odmietajú, ale odporúčam sa v tomto opäť zamyslieť. Investícia napríklad do štetcov nemusí byť nárazová.

Postupným hľadaním a učením sa technikám líčenia nájdete svoje topky, ktoré Vám s ním veľmi pomôžu, enormne zvýšia výsledný finál vzhľadu a uľahčia celý proces líčenia. A to je fakt. Aj keď ja osobne nemám problém nalíčiť tvár aj v bojových podmienkach bez akéhokoľvek štetca. Pri použití tých istých produktov, ale so štetcami je vždy efekt oveľa lepší, krajší, trvácnejší a o hygiene a predĺžení trvácnosti produktov sa tiež baviť nemusíme.

Na základné denné aj večerné líčenie Vám postačí 6 štetcov. Kvalitné štetce sa dajú kúpiť aj v menších cenových reláciách a pri správnej starostlivosti sa Vám táto investícia vráti v podobe niekoľkoročného využívania týchto pomôcok. Ak si nie ste isté, kde začať, skúste hľadať štetce jednotlivo. Sady sú skvelá ekonomická vec, pekný obal a skvelý pocit z nákupu, ale ďalšia využiteľnosť všetkých štetcov zo sady je vždy veľmi individuálna záležitosť. A môže sa Vám stať, že vo finále , napríklad z 10tich naozaj začnete používať len 3.
 
5) Menej je vždy viac

A vždy bude. Pri líčení máte už teraz veľmi veľa možností, ako vytvoriť finálny vzhľad. Na trhu máte dostupných milión druhov produktov, ktoré Vám pleť pripravia, vylepšia nedokonalosti a vyzdvihnú Vaše prednosti. Na internete je dostupných veľa postupov, ktoré Vás naučia večernému, dymovému, výraznému alebo jemnému líčeniu. Nie je problém sa naučiť akúkoľvek techniku líčenia. Čo je na jednej strane super, na strane druhej pri kombinácii všetkého možného sa vytráca podstata líčenia, ktorá by mala prednosti ženy vyzdvihnúť, ale nepotlačiť jej osobnosť, prípadne tvár úplne pretvoriť.

Akoby ženy zabúdali, prečo líčenie vlastne vzniklo a k čomu slúži. Často stretávam, ženy vo výraznom večernom líčení už počas dňa, často po odlíčení máte ženu problém spoznať. Počas starostlivosti o pleť ženy používajú zbytočne veľa produktov. nemyslím si, že je nutné denné nosenie umelých rias, extrémne kontúrovanie tváre, dymové líčenie  a pod.

Je skvelé, že vedia ženy využívať všetky tieto možnosti, ale keď sa to s nimi preženie, finálny efekt býva rozpačitý a máloktorá žena si vie ustrážiť hranicu, kedy ešte áno a kedy už nie. Najradšej by na seba aplikovali všetko dostupné a v tom horšom prípade aj všetko v líčení módne, bez ohľadu na typ osobnosti, preferovaného štýlu a príležitosti. A priznajme si objektívne, pokiaľ nie ste samé so sebou spokojné, nepomôže Vám k ohurujúcemu vzhľadu ani tona kozmetiky a vyšpičkované techniky líčenia. Stačí sa trošku poobzerať a zistíte, že práve tie ženy, ktoré majú naozaj veľkú iskru, sú zaujímavo atraktívne, nie sú výnimočné vďaka použitým tonám makeupu :).

Hotovo a teším sa na vaše komentáre. Prajem pekný deň.


34 komentárov:

 1. Krásne napísaný článok ale realita je častokrát iná.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem a v čom je iná? Ja si svoj život žijem reálne a tieto vecí sú popísané na základe toho, čo naozaj prežívam a žijem.

   Odstrániť
 2. Všechno krásně shrnuté v jednom příspěvku ;-)!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. no tak nejak, ak ked by sa o tom dali napisat ovela dlhsie clanky aj samostatne:)

   Odstrániť
 3. Velmi dolezite je to, ako pises starat sa o seba aj zvnutra..ked je zle malokedy dokaze make-up urobit zazraky, to skor dobra nalada urobi aj zo zleho make-upu dobry :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne! Je to strasne vidiet. A pri tom dobra nalada a chut nieco robit, nestoji nic a spravi vela. Len treba apson trosku chciet.

   Odstrániť
 4. Monika, ja už som dnes zrejme "tú chvíľku pre seba" prežila práve teraz, lebo som robila aktivitu, ktorá ma bavila(čítanie blogu) a skončila som s úsmevom na tvári:) Veľmi pekný článoček. Pripájam sa k tým štetcom, ja som ich začala asi skutočne používať len vďaka tvojim recenziám a článkom a som fakt rada, že som čaro dobrého štetca spoznala. Inak 19 fialových tieňov je úž pekné číslo:))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Eli, ďakujem že som mohla byť súčasťou aže aj k štetcom som ti pomohla :)
   Je to pekne blbé číslo, hlavne keď im skončí doba spotreby, to bude sĺz :D

   Odstrániť
 5. Absolútne perfektný článok ♥ Odkladám si ho do "obľúbených" a určite sa k nemu ešte mnohokrát vrátim. Mala by si sa podobným postom venovať častejšie :))

  OdpovedaťOdstrániť
 6. výborný článek, který rozhodně nebylo zbytečné jej číst! Má myšlenku,hloubku, je pěkně napsaný, je vidět, že jsi inteligentní, že to máš v hlavě srovnané a tak vůbec :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem, už predsa len nemám 16ásť a život čo to naučí a usmerní a naznačí, že kde čo a ako :)

   Odstrániť
 7. ..veeeeelky 'LIKE' za tento clanok! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Super napísané, tiež súhlasím, že dobrá nálada a pozitívne vyžarovanie spraví viac než akýkoľvek makeup :)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Moc hezký článek, a krásně napsaný... :) Jediný problém je, že na některé věci si člověk zkrátka musí přijít sám, ať chce, nebo ne. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Súhlasím, tiež som sa s týmto nenarodila. Vždy som veľa čítala a aj na základe kníh sa i v živote už čo to kde upratalo, takže článok vznikol pre to, aby bol inšpiráciou zase pre niekoho iného a viem, že sú ženy, ktoré proste tápu a žijú v hroznom kolotoči, z ktorého sa nevedia dostať von a sú nešťastné, tak som chcela poukázať na to, že sa to dá, keď sa aspoň trošku chce:)

   Odstrániť
 10. Po dlhom čase článok, ktorý sa oplatil prečitať až do konca :) Nemyslím u teba na blogu, myslím celkovo.

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Veľmi príjemný článok, naozaj všetko vychádza z nášho vnútra (či už vyžarovanie, krása, ale aj choroby) a preto je dôležité byť spokojná sama so sebou a svojim životom :) Super článok, ktorý som celý "zhltla", určite nemáš talent len na opisy ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem veľmi pekne, po takýchto skvelých komentároch sa snáď odhodlám a napíšem ešte niečo takéto od srdca :)

   Odstrániť
 12. Výborné zhrnutie :) Písanie ti ide tak super,ako aj líčenie,mala by si písať častejšie :)
  inak neuveríš,ale náhoda,či osud?-moju spolubývajúcu na intráku ideš líčiť na svadbu :)))
  a ona ani nevedela,že ťa sledujem,až nejako náhodou sme nato spoločne prišli :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem a teraz rozmýšľam, že ktorú nevestu :D predpokladám že Veroniku? Viem si predstaviť, Váš smiech keď ste takto po mňa prišli :)

   Odstrániť
  2. ano Veroniku :) svet je vážne malý :) hej hej,smiechoty a dozvedeli sme sa to tak,ked som ti na fb komentovala tie horory,čo si tam mala minulý týždeň ten post :)
   tak som zvedavá,aké líčenie jej spravíš :)

   Odstrániť
  3. :DDD super
   no posnažím sa čo najlepšie :)

   Odstrániť
 13. Moniko strašně krásný článek!! Moc se mi líbí všechny body a že si začala tím základním - poznej sama sebe, dyť už to psali i v Delfách na věštírně :-)). Je vidět, že tomu opravdu rozumíš, a já jsem moc ráda, že si tady k Tobě můžu "zajít" na inspirace...Kéž by se těmi radami řídilo více dívek i žen, připadá mi, že s věkem jsou tyhle pravidla už povinnost jinak je člověk sám sobě karikaturou a bohužel dost často vídám mnoho všeho..Určitě ocením další články tohoto typu od takové odbornice jako jsi Ty :-).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem a dúfam, že budeš mať stále veľa dôvodov sem zavítať :) Neviem, či rozumiem, ale sú to základne body, ktorými sa podla mňa v kráse dá celkom slušne a pekne riadiť.
   chodiace karikatúry je skvelý výraz! Budem ho používať! :) Tiež ich stretávam a na môj vkus až príliš často, rozdelila by som ich ešte aj na výzorové aj charakterové potom .. :)

   Odstrániť
 14. Skvelý článok a súhlasím so všetkým... ako sa človek vyvíja a viac spoznáva, čo mu pristane typovo, farebne i štýlovo,...veľa ušetrí;) A základom je fakt starostlivosť - čistiť, hydratovať - až tak skrášľovať. A veľa ozaj ku kráse netreba. Úsmev a spokojnú dušu, milovaných ľudí okolo;)

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Monika, toto je tak pekný článok. Ale musím tu jednu vec priznať. Ja som sa doteraz tiež vyžívala vo všetkom kozmetickom, experimentovala atď., no s vekom si tiež viac vyberám. Ale som rada, že tá cesta hľadania bola taká brlivejšia :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. čo je to brlivejšia? som nikdy také slovo nepočula :). Tiež si mylsím, že mi toto vyberanie prišlo tiež s vekom, ale v prvom rade, rozumnejšie ako emocionálnejšie nákupy majú potom neskôr oveľa väčší efekt a pocit uspokojenia z dobrého nákupu.

   Odstrániť