15.11.12

Margaret Briggsová: Prírodná kozmetika recenzia a súťaž

Ahojte, dnes na tému kníh, nie o líčení ale o prírodnej kozmetike.

Knihu som zakúpila v internetovom kníhkupectve abcknihy. Ich sklad sídli cez cestu, takže som ušetrila na poštovnom a kniha ma vyšla krásnych 2,89€. Je písaná v češtine, takže niektoré bylinky som si musela vyhľadať. Napísala ju Margaret Briggsová.


Je viazaná v pevnej väzbe a má 160 strán. Je rozdelená do ôsmich častí. Prvá z nich je klasický úvod, kde autorka načrtla o čom kniha je, myslím, že úvod sa jej veľmi podaril a určite Vás naláka na ďalšie čítanie.


V druhej časti opisuje stručné dejiny prírodnej kozmetiky. Začína v Egypte a nájdete tu zaujímavé informácie o tom, čo používali Egypťania pri líčení očí, ako sa balzamovalo, ako si čistili zuby, depilovali sa, farbili hennou, zakrývali šediny, tvorili účesy ... . Ako perličku uvediem, že už v tomto období Egypťanky nosili svoje líčidlá zo sebou  na ich "večierky", slúžili im na to takzvané kazety a považujú sa za predchodkyne dnešných kabeliek. Parádnice :). 


Po krajine v delte Nílu prechádza postupne cez staroveký Rím,  Čínu, Japonsko ( líčenie gejší je obzvlášť zaujímavá pasáž), krátko spomína rôzne parfumy a neobchádza ani dobu panovania kráľovnej Alžbety a 17. - 19. storočie.  Vedeli ste, že ženy v období kraľovania Alžbety používali "rulík zlomocný"(ľuľkovec), ktorý si kvapkali do očí, aby ich mali krásne veľké a pritom táto rastlinka je celkom slušne jedovatá. Pre krásu sa asi musí trpieť.

Celých 40 strán je venovaných jednotlivým kozmetickým prísadám. Vysvetľuje používanie a účinky napríklad: fenyklu, pomarančov, kurkumy, medu, rôznych olejov. Pre mňa ako začiatočníka a bádateľa v tejto oblasti veľmi prínosná kapitola.

V druhej polovici knihy už nájdete konkrétne recepty a riešenia rôznych problémov, ale tak isto rady k starostlivosti o pleť suchú aj zmiešanú, starostlivosť o telo, používanie prírodných prípravkov na vlasy, čo si môžete šupnúť do kúpeľa. Nájde si tu naozaj každá z Vás potrebné informácie.
Záver knihy tvorí slovník pojmov, ktorý mi teda ozrejmil čo to a pekne vysvetľuje aj epidermis a dermis napríklad. 

Knižku jednoznačne odporúčam, nie vždy je potrebné dávať pleti len chemikálie a tak môže byť používanie prírodnej kozmetiky dobrým spestrením (a pre niekoho aj životným štýlom). Nájdete tu veľa rád, zacítila som občas aj nádych dobrého humoru, množstvo inšpirácie a za cenu necelých troch Eur je to asi najvyužitelnejšia knižka, ktorú som si doteraz zakúpila (v pomere cena/ obsah). A pochybujem, že ju tak niečo skoro prekoná. Ale nie naozaj, investícia malá, ale zaujímavá. Autorka aj český vydavateľ spomenuli, že treba byť aj pri skúšaní jednotlivých receptov opatrný, takže nezabudnite pri testovaní zvážiť všetky svoje alergie, niektoré postupy sú naozaj uvedené, len ako zaujímavosť (napríklad v časti o histórii), takže treba ich brať s rezervou a hlavne neskúšať, viď ortuť nižšie :).


Zopár rád, ktoré ma fakt pobavili:

" Vyrážky pravidelne potierajte čerstvým cesnakom. vyrážky rýchlo zmiznú, tak isto ako aj Vaši priatelia"

"Tvár sa bežne oplachovala ortuťou, ktorá bola považovaná za predchodcu pílingu. A s ortuťou sa bohužiaľ spláchla i tvár"

"Antibakteriálne vlastnosti zázvoru pravdepodobne stoja za jeho použitie ako dezodorantu, kde sa zabalí do kusu látky. To by som si ale radšej dala sprchu, ale trebárs v prípade núdze ... "


Poznáte túto knihu? Páči sa Vám? Ak máte odporúčania na dobré knihy o líčení, alebo kozmetike, určite dajte vedieť do komentárov. V najbližšej dobe Vás čakajú aj recenzie niektorých značiek, ktorú sú prírodné, netestované na zvieratách a mám z nich celkom pozitívny dojem a pravdepodobne v obstarávaní prírodnej kozmetiky budem pokračovať. A dáme si aj zopár receptov na masky z tejto knihy a moje dojmy, lebo to už musím napísať vopred, občas som sa pobavila ja, aj manžel a niečo si uchmatli aj kocúri (to ale len v rámci príprav). Čo vy a prírodná kozmetika?


Nezabudnite! Dnes je posledný deň, kedy máte možnosť sa zúčastniť súťaže, ktorá prebieha na FACEBOOKu. Výhrou je kniha od vizážistu S. Barnesa: About Face (Krásna tvár).


18 komentárov:

 1. Odpovede
  1. naozaj odporúčam, za tú cenu nie je o čom a receptov tam je habadej :)

   Odstrániť
 2. Vše o přírodní kosmetice mě zajímá!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. super! a mne sa páči tvoj blog !!! :)

   Odstrániť
  2. To mě taky všechno zajímá. Piju ty informace jak nacuclá houba:-)
   Ten česnek mě pobavil, umím si to živě pobavit:-)

   Odstrániť
 3. Je to naozaj super kniha, mám ju aj ja ale v slovenčine. Žiaľ, ešte som z nej nič neskúšala :-/.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. vyskúšaj určite tú uhorkovú masku čo je aj tu na fotke, je skvelá!

   Odstrániť
 4. uvažovala som o kúpe, sakra, za takú cenu som to mohla vziať :D možno nabudúce. nedávno som našla túto: http://www.gorila.sk/product/399733
  a tiež by som si rada polistovala v tejto: http://www.gorila.sk/product/368920 a tejto: http://www.gorila.sk/product/405619

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ninka ďakujem za linky, tieto knihy som doteraz nepoznala, píšem si na vianočný list :)

   Odstrániť
 5. Jé, to vypadá jak něco pro mě!!

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ahojky.. Pěkný blog:) Zvu tě k sobě na blog na giveaway o výrobky značky Sephora:)
  http://by-anett-s.blogspot.cz/2012/11/prvni-giveaway.html

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Knížka je super, minulý rok jsem ji dostala od bratra k Vánocům =))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. a aj si z nej nejaký receptík už skúšala?

   Odstrániť
 8. Ďakujem za tip :) Knižka vyzerá zaujímavo, až na tie posledné receptíky, ktoré sú ale aspoň vtipné :D

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Ja mám najlepšie skúsenosti s kozmetikou značky Avon, je výbornej kvality a za dobrú cenu, a navyše vďaka tomuto zľavovému kupónu ušetrím aj nejaké peniaze naviac:
  http://www.kuponyzdarma.sk/avon/

  OdpovedaťOdstrániť