8.1.12

14 typov ako byť pekná na fotke

Asi každá z nás chce dobre vyzerať na fotografii. Niekto sa fotí rád, niekto nie (ja :)). Málokto fotí zrkadlovkou, nie je profi fotograf ani skúsená modelka s ideálnymi mierami. Preto som sa Vám rozhodla spísať zopár rád - osobných postrehov, ako prežiť akékoľvek fotenie (aj rodinné, na párty) s úsmevom. Ako potlačiť malé nedokonalosti tela, alebo sa vyvarovať chýb, ktoré najčastejšie objekty fotoaparátov robia. Ak máte svoje osobné zlepšováky, rada ich privítam v komentároch. Tiež som zvedavá na Váš názor k týmto radám.
 1. Nesmerujte nos priamo do objektívu fotoaparátu. Mierne sa zakloňte, resp. potočte hlavu nabok a pozerajte sa až za fotoaparát (oči budú vyzerať väčšie).
 2. Postavte sa pred objektív, tak aby Vám ramená smerovali mimo fotoaparát. Ak zostanú kolmo na objektív, budete vyzerať širšie (takéto ramená budú vyzerať iba vtedy dobre, ak chcete potlačiť ženskosť alebo zvýrazniť agresiu).
 3. Vystretý chrbát (až zaklonený) Vám krásne zvýrazní hrudník a sploští brucho.
 4. Ak stojíte, natočte šikmo aj boky, Vaše nohy budú vyzerať štíhlejšie. Vysunte jednu nohu  a mierne ju pokrčte.
 5. Mám silnejšie ruky, preto sa snažím mať na fotografiách ruky ďalej od tela. Zoštíhli Vás to v drieku a ruky budú vyzerať chudšie. Stačí ich len mierne ohnúť v lakti.
 6. Nežujte žuvačku (pri rozjarených úsmevoch z párty fotografií, nie je nič krajšie ako do očí bijúca žuvačka medzi zubami).
 7. Pred cvakaním spúšte nerozprávajte, fotoaparát je rýchlejší ako vy a zaručujem, že grimasa spôsobená artikuláciou na fotke zostane, alebo aspoň jej časť.
 8. Ak Vám svieti slnko prudko do očí, majte oči zavreté až pokiaľ Vám osoba obsluhujúca fotoaparát nepovie, že doostrila a ide stlačiť spúšť. Vtedy otvorte oči, zabránite tak vzniku prižmúrených fotografií.
 9. V jasnom slnečnom počasí budete lepšie vyzerať v tieni. Prudké slnko zvýrazňuje všetky vady pleti. 
 10. Podbradovým lalokom, alebo namyslenému výrazu sa vyhnete držaním brady v strednej výške. Ani hore, ani dole.
 11. Nekričte "CHEESE" len preto, aby bol na fotke úsmev. Smutné oči a kŕčovitý úsmev rovná sa veľké nie.
 12. Stavajte sa tak, aby bol objektív fotoaparátu v úrovni vašich očí, alebo vyššie. Ak budete fotené zospodu, objaví sa Vám už spomínaný "lalok blaženosti", poprípade helloweenské tiene v tvári, alebo sa skráti postava (nohy, hrudník, ...)
 13. Akýkoľvek faldík býva vždy na fotografii vidieť, preto obtiahnuté tričko v prípade niekoľkých kilogramov navyše nemusí byť tou najlepšou voľbou. Tak isto ani oversized svetrisko v prípade plného hrudníku.
 14. A hlavne buďte v pohode. Najkrajšie fotky sú aj tak vtedy, keď sa až tak strašne nesnažíte a užívate si atmosféru pri ktorej fotografia vzniká :)

5 komentárov:

 1. Užitečné rady, díky. Zkusím si některé z nich zapamatovat a řídit se jimi! Třeba pak ty moje fotky budou za něco stát :D
  A myslím, že nejdůležitější ze všech je stejně bod č. 14 :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. súhlasím s každým jednym bodom :) dosť som sa nasmiala pri 7., lebo som si vybavila pár svojich fotiek kde mám ústa do O a vycerené zuby.. ktovie, čo som sa snažila pri fotografovaní povedať :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. super článek, určitě ňáké rady využiju :))

  OdpovedaťOdstrániť
 4. všechno stopro pravda, tohle se všem bude hodit! já třeba na fotkách vypadám nejlíp, když se uvolním a nešponuju se do křečovité pozy, ale to asi záleží jak u koho :)
  www.kavarenskapovalecka.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Verunka: presne tak :)
  nina: ani nevrav, aj ja!
  SA5M: o to išlo, takže super, a ďakujem.
  Lucia: na fotke je hned vidiet ked nie je nieco v poriadku. Zopar z týchto pravidiel sa osvojit da a potom to uz vyzera prirodzene,odporucam zrkadlo, tam je vidiet rozdiel okamzite:)

  OdpovedaťOdstrániť